Õigeusu vaimulikeks riietunud Kreeka homoaktivistid suudlemas Ateena katedraali ees. Foto: Louisa Gouliamaki, AFP/Scanpix

Kreeka parlament võttis 22. detsembril vastu seaduse, millega antakse samasoolistele paaridele õigus oma kooselu registreerida. Ortodoksi kiriku ägedat vastuseisu tauninud peaminister Alexis Tsipras rõhutas, et tagurluse ja häbi aeg riigi elus on möödas ja et "pimeduse" vastu peavad koonduma kõik demokraatlikud jõud.

Eesti kooseluseadusele sarnane seadus võeti Kreekas vastu juba 2008. aastal, kuid toona ei antud samasoolistele paaridele õigust oma kooselu registreerida. 2013. aastal leidis Euroopa inimõiguste kohus, et homopaaride väljajätmine seadusest on diskrimineeriv.

22. detsembri hilisõhtul hääletas homopaaride huvidega arvestava uue seaduseelnõu poolt 194 saadikut, vastu oli 55. Eelnõud ei toetanud konservatiivne erakond Uus Demokraatia, mis soovis näiteks välistada, et samasoolistele paaridele antakse lapsendamise õigus.

"See lõpetab riigis tagurluse ja häbi ajastu, mis viis selleni, et meie maa vastu tehti rahvusvahelisi ettekirjutusi," teatas Kreeka vasakpoolne peaminister Alexis Tsipras pärast seaduse vastuvõtmist, lisades, et võidu tähistamise asemel tuleks nüüd vabandada "sadade tuhandete kaaskodanike" ees, kelle õigusi on aastaid eiratud.

Tsiprase sõnul näitas samasooliste partnerluse aktsepteerimine, mida vastustas ägedalt Kreeka õigeusu kirik, et "Kreeka ühiskond ei ole nii kartlik ja pahatahtlik, nagu mõned inimesed tahavad seda näidata."

"Meil on käia pikk tee igapäevases võitluses erinevat tüüpi diskrimineerimisega, eriti rassismi vastu," jätkas Tsipras. "See võitlus vajab demokraatlike jõudude ja ühiskondlike liikumiste koondumist, see nõuab igapäevast valvsust ja poliitilist julgust, et me ei laseks pimedusel võita."