Amazon korjas aktivistide survel müügilt ära kliinilise psühholoogi dr Joseph Nicolosi kirjutatud raamatu nimega “Juhised vanematele homoseksuaalsuse ärahoidmiseks” (A Parent's Guide to Preventing Homosexuality). Foto: Scanpix

Kui soovimatut seksuaalset tõmmet samasooliste isikute vastu kogev inimene otsib vabatahtlikult ning iseseisvalt abi, siis Amazonist ta seda enam ei leia. Maailma suurim raamatukaubamaja kõrvaldas müügilt homoseksuaalsusest loobumise eneseabiraamatud.

2017. aastal lahkunud läinud katoliiklasest doktor Joseph Nicolosi on inimeste homoseksuaalsusest pööramise meetodi rajaja. Tema homoseksuaalsuse ravi on nimetatud "vastuoluliseks" ja "ebateaduslikuks", kuid tema "taastav teraapia" (reparative therapy) on paljusid inimesi aidanud, kirjutab LifeSiteNews. 

17. juulil pöördus USA Vabariiklaste Uuringute Komitee (Republican Study Committee), Kongressi fraktsioon, mille eesmärk on konservatiivse, peamiselt rahandusliku, poliitika edendamine, konservatiivse üldsuse poole palvega aidata mõjutada Amazoni, et too lõpetaks LGBTQ elustiilist loobuda soovivate inimeste eneseabiraamatute boikoteerimise.

Selline pöördumine tehti peale seda, kui maailma suurim raamatupood korjas aktivistide survel müügilt ära kliinilise psühholoogi dr Joseph Nicolosi kirjutatud eneseabiraamatud. Peamiseks tüliõunaks on raamat nimega "Juhised vanematele homoseksuaalsuse ärahoidmiseks" (A Parent's Guide to Preventing Homosexuality).

Amazoni sõnul rikuvad Nicolosi raamatud ettevõtte raamatute sisule seatud piiranguid. Samas on kriitikud viidanud, et ettevõte jätkab nii Hitleri kui David Duke'i (Klu Klux Klani viimane meister) raamatute müümist. On isegi küsitud, kas järgmisena keelab ettevõte Piibli müügi?

Kampaaniate korraldamise internetileheküljel Change.org on käivitatud kampaania, millega nõutakse Amazonilt dr Nicolosi ja sarnaste raamatute taas müügile võtmist. Käesoleva artikli kirjutamise ajal on kogutud üle 18 000 allkirja.

Dr Joseph Nicolosi välja töötatud omasooiharusest pööramise spetsialistid lähtuvad kolmest järgnevast printsiibist:

  1. Klient otsustab ise

Vaimse tervise probleemidega klientidel on õigus vaadata ringi, koostöös toetava spetsialistiga otsida nende elus esinevatele probleemidele erinevaid lahendusi. Nõustamise eesmärgid seatakse kooskõlas kliendi religioossete või isiklike tõekspidamistega.

2. Nõustajad on litsentseeritud ja vastava haridusega

Keerulised küsimused, mida püütakse lahendada vaimse tervise kontekstis ja mis puudutavad kliendi kiindumusi, väärtuseid, käitumist ning identiteeti, nõuavad, et nõustaja oleks kogenud ja vastava haridusega. Lisaks peab nõustaja olema eetiline ja klientide vastu empaatiline.

3. Nõustamine peab tuginema usladusväärsetele teadusuuringutele ja arvestama, et vaimse tervise küsimuses valitseb hulk erinevaid vaateid

Terapeutilist abi otsivad isikud on osa suuremast ühiskonnast ja on sotsioloogiliselt, kultuuriliselt ning poliitiliselt erinevad. Selliste erinevate kuid ühtemoodi arvestamist väärt nõudmistega inimeste adekvaatne teenindamine nõuab erinevas sotsio-poliitilises laadis uuringutega arvestamist. 

Üks kuulsamaid dr Nicolosi mõtteid on, et homoseksuaalsus ei ole seksuaalne mure. See on sooidentiteedi probleem.

"Homoseksuaalsuse põhiprobleem ei ole seks. See on inimese enesetunnetuse, tema suhete, kuidas ta oma suhteid loob ja haldab, tema eneseidentiteedi, enesekuvandi, häbi ja intiimsuse võime küsimus."

Homoseksuaaalide pööramise teraapia edukuse määr on üldiselt kõrge. Ometigi on progressiivsed seadusandjad ja aktivistid sellise ravi vastu võtnud ette ristiretke, sest see läheb vastuollu progressiivse dogmaga, mis väidab, et homoseksuaalsus on kaasa sündinud.

Täna on Washington DC-s ja lisaks viies osariigis keelatud sellise teraapia osutamine alaealistele.

Küll aga näiteks California osariigis on lubatud nn puberteeditõkestitest hormoonravimite andmine sugu muuta soovivatele lastele vanuses alates 12. eluaastast. Hoolimata sellise "sooraviga" kaasnevatest terviseriskidest nagu luustiku arenematus, rääkimata hormonaalse talituse permanentsest segipaiskamisest.

Vahendas Karol Kallas.