Homo- ja transliikumise vikerkaarelipp USA saatkonnal Eestis. Foto: Varro Vooglaid

Kiirkorras vastu võetud 1,2 triljoni dollari suurusesse eelarveseadusesse kirjutasid vabariiklased sisse pügala, millega edaspidi tohib Ameerika Ühendriikide saatkonnahoonetel heisata vaid riigi ja asjasse puutuvate valitsusasutuste lippe.

Ameerika Ühendriikide president allkirjastas seaduse, mis tagab riigi tegevuse rahastamise kui käesoleva aasta septembrini, 23. märtsi hommikul. Kiirkorras nii kongressist kui senatist läbi surutud seadusesse õnnestus vabariiklastel sisse kirjutada mitmeid täiendusi, vahendab Pink News.

Kuigi demokraatidest rahvaesindajad hääletasid kõik eelarve poolt, lubab valitsus saatkondade vikerkaarelipu keelu tühistada.

Saatkonnahoonete lippe puudutava seadusepunktiga sätestatakse, et "eelarve raha ei tohi kasutada Ameerika Ühendriikide riigidepartemangule kuuluvatel hoonetel teistsuguste lippude lehvitamiseks või näitamiseks kui seda on Ameerika Ühendriikide lipp või muud valitsusega seotud lipud". Erandiks on sõjavangidele, sõjategevuses kadunud sõduritele või välismaal õigustamatult kinni peetud Ameerika Ühendriikide kodanikele osutavad lipud.

Seaduse presidendi poolt allkirjastamise järel üllitas Valge Maja avalduse, milles süüdistati vabariiklasi "protsessi, mis on valitsuse avatuna hoidmiseks ülitähtis, kohatus kuritarvitamises kui sinna lisati punkt, mis ründab LGBTQI+ ameeriklasi. Ameerika Ühendriikide valitsus on pühendunud lahingutegevusele LGBTQI+ võrdsuse eest nii kodus kui välismaal." 

Seadus ei keela tähestikurahva lippe saatkonnahoonete sees ega saatkonna töötajatel tähestikurahva paraadidel osalemist.

Toimetas Karol Kallas