Nina Jankowicz Foto: DHS

Ameerika Ühendriikide sisejulgeolekuminister Alejandro Mayorkas teatas 27. aprillil kongressile, et sisejulgeolekuministeeriumi juurde on asutatud Väärteabe Haldusüksus. 

Sisejulgeolekuministeeriumi Väärteabe Haldusüksust (Department of Homeland Security's (DHS) Disinformation Governance Board) hakkab juhtima 33-aastane naine Nina Jankowicz, keda peetakse Venemaa väärteabe eksperdiks, vahendab Daily Mail

Väärteabe Haldusüksuse juhi sotsiaalmeedia postiusest võib saada aru, et DHSis on "mõttepolitsei" loomist on ette valmistatud vähemalt kaks kuud. George Orwelli "1984" düstoopia laadis "mõttepolitsei" ja "tõeministeeriumi" nime sai uus "väärteabe" haldamise asutus kommentaatorite poolt kohe selle info avalikuks saamise järel. 

"Tõeministeerium" oli mõnda aega Ameerika Ühendriikide Twitteris kõige populaarsem teema.

Kaheksandat kuud esimese lapse ootel olev Jankowicz on aktiivne sotsiaalmeedia kasutaja ja ta on kirjutanud kaks raamatut. 2020. aastal ilmus "Kuidas kaotada teabesõda: Venemaa, valeuudised ja konflikti tulevik" (How to Lose the Information War: Russia, Fake News, and the Future of Conflict), milles ta avaldab [2020. aastal!] veendumust, et president Donald Trump võitis 2016. aasta presidendivalimised tänu Venemaa toime pandud toetavale väärteabekampaaniale ja "globaalse pandeemia ajal ei usaldatud teadust".

Käesoleval aastal ilmus raamat "Kuidas olla ilmavõrgus naine: jääda ellu sõimu ja ahistamise kiuste ning kuidas sellega võidelda" (How to Be A Woman Online: Surviving Abuse and Harassment, and How to Fight Back). Raamatus keskendutakse, peale selle, et naised on alati ja kõikjal ohvrid, olenemata sellest, mida nad ise korda saadavad, süvitsi Kamala Harrisele ja teistele tuntud naistele ning kuidas neid on internetis väidetavalt hirmsal kombel kiusatud.

Viimase raamatu kohta ilmus poolriiklikus uudisteportaalis NPR 16. aprillil intervjuu, milles ta esines naiste internetis kiusamise eksperdina ja rääkis oma raamatust. Raamatut ette valmistades vaatles tema meeskond konkreetsemalt 2020. aasta presidendivalimisi, mille valitud kümne (demokraadist) kandidaadi kohta leiti 336 000 soopõhist või seksualiseeritud sõimu ja väärteabejuhtu, millest omakorda 78 protsenti oli suunatud ainult Harrise vastu.

Konservatiivide seas on levinud arusaamine, et Kamala Harrist pole vaja narrida, see teeb ennast ise igal võimalikul juhul naerualuseks.  

Samas intervjuus kommenteeris Jankowitcz samuti sel hetkel veel tõenäolist võimalust, et Elon Musk – kes on nimetanud ennast "sõnavabaduse tingimusteta pooldajaks" (free speech absolutist) – ostab ära sotsiaalvõrgu Twitter. "Mind paneb värisema mõte, et sõnavabaduse tingimusteta pooldajad võtavad üle rohkem platvorme ja kuidas see paistab välja üle maailma asuvate vähemuste kogukondade jaoks, mis kannatavad mõõdutundetult rohkem selliste kuritarvituste käes, ja kes peavad ennast selle eest kaitstes endale ise jälle trauma tekitama kui esitavad selle kohta kaebusi, blokeerivad jne," rääkis naiste kiusamise ekspert ajakirjanikule.

Samuti on Jankowitcz inimene, kes usub, et Joe Bideni poja Hunter Bideni sülearvutist välja kaevatud teave – mille tänaseks on tõeseks tunnistanud isegi suured korporatiivse meedia uudistekanalid – on "Venemaa mõjutustegevuse operatsioon". Mis omakorda seab kahtluse alla tema väärteabe ära tundmise võimekuse, elik hoiatab, millist "väärteavet" see inimene täpsemalt jahtima hakkab. 2020. aastal arvas ta lisaks, et Hunteri rüperaali paljastused "on Trumpi [presidendiks tagasivalimise] kampaania toode".  

Mayorkas ei täpsustanud Kongressi liikmetele, millega üpris totalitaarselt kõlav Väärteabe Haldusüksus tegelema hakkab. Ta mainis, et Haldusüksuse eesmärgiks on piirata vastu novembris toimuvaid vahevalimisi väärteabe levikut, võidelda Venemaa väärteabega ja teha selgitustööd Ladina-Ameerika päritolu kogukondades.

Sisejulgeoleku minister mainis samuti, et Väärteabe Haldusüksus hakkab tegutsema 2021. aasta mais DHSi juurde loodud Ennetusprogrammide ja Partnerluste Keskuse (Center for Prevention Programs and Partnerships; CP3), mis peaks osutama, et Haldusüksusel endal pole voli väärteabe välja juurimiseks, vaid peamine lahendus saab selle jaoks olema radikaliseerumise ja vägivalla vastaste kogukonnaprogrammide rahastamine. 

Esimesel tegevusaastal jagas CP3 oma Suunatud Vägivalla ja Terrorismi Ennetamise Programmi (Targeted Violence and Terrorism Prevention Grant Program) kaudu laiali 20 miljonit dollarit. 

Jankowicz on edendanud vabaühenduses Rahvuslik Demokraatia Instituut (National Democratic Institute) demokraatiat Venemaal ja Valgevenes ning andnud "strateegilise kommunikatsiooni" nõu Ukraina Välisministeeriumile.

Jankowitczil on Georgetowni Ülikooli Välisteenistuse Kooli Venemaa, Euraasia ja Ida-Euroopa uuringute magistrikraad.

Orwell tegi düstoopilise "1984" tulevikumaailma, kus "sõda on rahu" ja "sõnavabadus" on sõnavabaduse lämmatamine, kohta veel ühe tähelepanuväärse osutuse: "Winstonile [peategelane] olid vastumeelsed peaaegu kõik naised, eriti aga noored ning nägusad. Just naised, ja eeskätt noored naised, olid Partei kõige fanaatilisemad pooldajad, loosungineelajad, vabatahtlikud nuhid ja ketserluse väljanuuskijad."

Toimetas Karol Kallas