East Palestine peale rongiõnnetust Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikides toimus 3. veebruaril tõsine keskkonnakatastroof ja küsitakse, miks oma inimeste aitamise asemel antakse sadu miljardeid Ukrainale?

3. veebruaril sõitis raudteeettevõtte Norfolk Southern 150 vaguniga kaubarong läbi Ameerika Ühendriikide Ohio osariigis asuva East Palestine väikelinna. Rongiga toimus linnakese kõrval õnnetus. Rööbastelt jooksis maha kokku 38 vagunit, millest 11 sisaldasid mürgiseid kemikaale. Kohalikud poliitikud, ametnikud ja raudteeettevõtte esindajad otsustasid korraldada "kontrollitud kemikaalide keskkonda vabastamise". Vabastatud kemikaalid pandi ühel hetkel põlema, mis moodustas taevas musta pilveseene. Kokku põhjustasid nii kemikaalide "vabastamine" kui põletamine mastaapse keskkonnareostuse, mis paljude allikate sõnul on riigis vähemalt käesoleva sajandi suurim selline õnnetus.

Rongiõnnetusest keskkonda "kontrollitult vabastatud" ohtlike kemikaalide põletamine East Palestine'i väikelinnas, 6.02.2023 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide valitsus keeldus katastroofi järgselt piirkonda aitamast ja väitis, et mingit ohtu inimeste elule ja tervisele õnnetus ei kujuta. Ametivõimud otsustasid katastroofis kannatada saanud inimesi aidata alles peale seda kui president Donald Trump teatas 17. veebruaril, et ta külastab 22. veebruaril katastroofipiirkonda.

Valitsuse abist keeldumise põhjusena nähakse asjaolu, et East Palestine'is elavad valdavalt vabariiklaste toetajad, kes 2020. aastal andsid oma hääle Trumpile.

Samuti arreteerisid võimud ajakirjaniku, kes soovis õnnetuse järgselt kohapeal olukorda kajastada.

Tänaseks on reostus tapnud väidetavalt kuni kümnete kilomeetrite kaugusel koduloomi, saastanud kohalike joogivee, tekitanud õnnetuspaiga läheduses elavatele inimestele ohtralt terviseprobleeme ja mõne allika kohaselt on jõudnud otsaga Kanadasse. 

Ameerika Ühendriikides levivad seisukohad võib võtta kokku järgmiselt: "Joe Biden saadab Ukrainasse miljardeid, kuid Ohio elanikke ei aita see mitte kuidagi" ja: "Ma tahan teada, miks ükski ameeriklane peaks muretsema Ukraina pärast? Ameeriklaste eest hoolitsemine peaks olema kõige tähtsam… Mitte 200 miljardi dollari saatmine riigile, mis selle raha kulutamise kohta mitte mingisugust aru ei anna. See vihastab suuremat osa ameeriklasi ja tegemist on haige suhtumisega."

Toimetas Karol Kallas