
Ameerika Ühendriikide demokraatidest kohtunikud kaitsevad kurjategijaid. Vastumürgina andis president Donald Trump käsu taasavada kurikuulus Alcatrazi vangla.
Ameerika Ühendriikides annavad aktivistidest progressiusku kohtunikud endast parima, et Trumpi valitsusele igal võimalusel kaikaid kodaratesse loopida. Üheks selliseks "kaikaks" on keelud, millega keelati ebaseaduslikest sisserändajatest kurjategijate hoiule saatmine El Salvadori vanglatesse.
5. mail kirjutas Trump ühismeedias:
"Alcatraz tuleb taas üles ehitada ja avada! Liiga kaua on Ameerika Ühendriike vaevanud õelad, vägivaldsed ja korduvalt kuritegusid toime panevad kriminaalkurjategijad. Tegemist on ühiskonna põhjakihiga, mis ei panusta [ühiskonda] mitte kunagi millegi muu kui ainult viletsuse ja kannatustega.
Kui Ameerika Ühendriigid olid kunagi ammu tõsiseltvõetav riik, ei peljatud vangistada kõige ohtlikumaid kurjategijaid ja hoida nad kaugel eemal kõigist, kellele nad võisid viga teha. See on viis, kuidas asjad peaksid käima. Nüüd ei kavatse Ühendriikide valitsus enam taluda neid sarikurjategijaid, kes külvavad tänavatel mustust, verevalamist ja kaost.
See on põhjus, miks ma täna annan vanglate ametile, koos justiitsministeeriumi ja sisejulgeoleku ametiga, käsu taasavada oluliselt laiendatud ning taastatud Alcatrazi, kus hakatakse kinni pidama Ameerika Ühendriikide kõige jõhkramaid ja vägivaldsemaid kurjategijaid. Ühendriike ei hoia enam pantvangis kriminaalkurjategijad, röövlid ja oma tööd teha kartvad kohtunikud, kes ei luba valitsusel eemaldada ebaseaduslikult riiki saabunud kriminaale.
Alcatrazi taasavamine on seaduse, korra ja õigluse sümbol. Me teeme Ameerika [Ühendriigid] taas suureks!"
Teadaolevalt meeldib kõigile inimestele väga kui valitsus avab nende nina all vangla, kuhu saadetakse riigi kõige hullemad kurjategijad. Alcatrazi saar asub kahe kilomeetri kaugusel California osariigi suurlinna San Francisco kaldast. Nii San Francisco kui California osariik on Demokraatliku Partei tugipunktid.
Ameerika Ühendriigid said Alcatrazi enda valdusesse 1848. aastal ja president Millard Fillmore'i käsul asutati sinna esmalt sõjaväebaas. Fort Alcatraz valmis 1858. aastal ja järgmised 76 aastat hoiti seal peamiselt sõjavange.
Aastatel 1910–1912 ehitasid vangid kogu vangla täielikult ümber. Algselt puust hooned asendati betoonist ehitistega ja rajatised nimetati ümber Ameerika Ühendriikide Armee Vaikse Ookeani haru Karistusbarakkideks (Pacific Branch, U.S. Disciplinary Barracks for the U.S. Army).
1933. aastal anti Alcatraz üle föderaalsele vanglate ametile ja aastatel 1934–1963 peeti "Kaljul" (The Rock, Alcatrazi hüüdnimi) kinni riigi kõige hullemaid kurjategijaid. Selle müüride taga on teiste hulgas vangis istunud Al Capone, "Alcatrazi linnumees" (Robert Franklin Stroud) ja George "Kuulipildur" Kelly.
29 aasta jooksul, kui Alcatraz oli föderaalvangla, üritas sealt põgeneda 34 vangi. Neist kuus lasti maha, 23 püüti kinni ja kahe uppunud vangi surnukehad leiti üles. Viis vangi läksid merel kaduma ja arvatakse, et nad uppusid. Ainult ühel vangil — John Paul Scottil – õnnestus 1962. aastal kaldale ujuda, kuid ta kukkus Kuldvärava silla all keha alajahtumise tõttu kokku ja tabati peatselt.
President John F. Kennedy sulges Alcatrazi 1963. aastal ettekäändel, et seda on liiga kallis pidada.
Toimetas Karol Kallas