Euroopa Parlamendi liige, Euroopa Komisjoni endine asepresident ja Eesti Vabariigi endine peaminister Andrus Ansip. Foto: Emmanuel Dunand, AFP/Scanpix

Euroopa Parlamendi liikme, Euroopa Komisjoni endise asepresidendi ja Eesti Vabariigi endise peaministri Andrus Ansipi sõnul peab Eestis vaktsineerimistempo tõstmiseks liiga pehmete seisukohtadega ametnikud välja vahetama ja suurendama tõsiselt piiranguid inimestele, kes pole nõustunud end vaktsineerida laskma.

"Inimesed peavad olema kaitstud ja kaitstuse tagab vaktsineerimine. Kui tahad sõita Elroni rongis, kui tahad minna kooli 1. septembril, pead olema vaktsineeritud. Avalikesse kohtadesse peaksid inimesed minema siis, kui nad on vaktsineeritud. Küsimus pole vaktsineerimata inimeste vapruses, vaid selles, et nad ohustavad teisi inimesi. Kui lähed restorani, siis peaks olema inimene kindel, et saab sealt ära tulla tervena," ütles Ansip.

Ansipi sõnul tähendab aeglane vaktsineerimistempo ja tõusev nakatumiste arv, et Eesti liigub katastroofi kursil. Tema hinnangul ei peaks piirangute kehtestamisel üldse juhinduma sellest, kui palju inimesi viibib haiglaravil – piisab sellest, kui palju on PCR-testidele saadud positiivseid tulemusi.

Küsimusele, kas vaktsineeritute eelistamine ei lõhuks ühiskonda kaheks, vastas Ansip, et vaktsineerimise võimalus on kõigil olemas ja seega ei põhjusta see ebavõrdsust. "Kõigil on vaktsineerida võimalik. (Vaktsineerimisvastaste) põhimõtetega istu kodus. Ei saa olla nii, et keegi tuleb ja ohustab teisi inimesi. Nii ei saa läbisegi inimesi pidada," lausus ta.

Ansip toetab enda sõnul Prantsusmaa president Emmanuel Macroni, kes teatas, augustis hakkab riigis kehtima niinimetatud koroonapassi süsteem avalikes kohtades. Ansipi sõnul võiks Eestis vastav süsteem kehtima hakata 1. septembrist.

Loe lähemalt ERR-ist.

Toimetas Varro Vooglaid