Londoni Toweri kindlus 9.04.2020. Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi anglikaani kirik otsustas viia koroonaviiruse pandeemia liikumispiirangute ajaks kirikuhoonete väärisesemed Londoni Toweri kindlusesse varjule. Sedasi on tavajuhul tehtud sõdade ja massirahutuste ajal.

Kirikute väärisesemed, mida koos kutsutakse nimega "kiriku lauahõbe" (Church plate), viidi Towerisse viimaste nädalate jooksul, kuna kiriku juhid pelgavad tühjalt seisvate kirikuhoonete rüüstamist. Londoni Toweris on Kuningriigi väärisobjekte hoitud sajandeid, vahendab Mail Online.

Londoni neljasajast kirikust ära viidud kiriku lauahõbeda hulka kuuluvad  maale, väärismetallidest esemeid ja artefakte, mille rahalist väärtust hinnatakse miljonitele. Paljude asjade väärtust pole võimalik rahaliselt hinnata, kuna need on niivõrd erakordsed.

Alates Ühendkuningriigi liikumispiirangute kehtestamisest 20. märtsil on kirikud olnud suletud. Kuigi üldine kuritegevus on seoses viidatud piirangutega vähenenud, pelgavad Kiriku juhid siiski, et tühjalt seisvaid kirikuid võidakse rüüstada.

Londoni Toweri kindlus on viimaste sajandite jooksul olnud väärisesemete hoiupaigaks, millest tuntumad on kuningakoja kroonijuveelid, mida on seal hoitud alates 1661. aastast. Riigi väärisesemed on Towerisse viidud nii kahe viimase ilmasõja kui rahvarahutuste ajal.

Kiriku väärisesemed jäävad Towerisse liikumispiirangute lõpuni.

Londoni piiskopkonna kõneisiku sõnul on "Londoni piiskopkonna varahaldusmeeskond koos sõltumatu konservaatoriga vaadanud üle kõik väärisobjektid, need katalogiseerinud ja hoolikalt kastidesse ladustanud, mis on viidud turvalistesse asukohtadesse."

Kõneisiku sõnul pole kõigi objektide väärtust määrata, kuna need on nii erakordsed ja ebatavalised. Isegi kirikute preestrid ei tea täpselt kus nende kirikute väärisesemeid täpsemalt ladustatakse.

Ainukene kirikuhoone, millest väärisesemeid ära ei viidud, on anglikaani kiriku keskus Püha Pauluse katedraal, kuna seal on püsivalt mehitatud 24-tunnine valve.

Liikumispiirangute ajal on Ühendkuningriigis kuritegevus vähenenud rohkem kui viiendiku võrra, kuid politsei on hoiatanud, et kurjategijad on hakanud rohkem varastama autosid ja vanametalli.

Suurem rüüstamiselaine tabas Ühendkuningriigi kirikuid Inglise kodusõja (1642-1651) ajal, kui nii kuningriiklased kui parlamentaristid kasutasid kiriku vara oma armeede rahastamiseks.

Toimetas Karol Kallas