Kirikuõpetaja Annika Laats jumalateenistust pidamas. Foto: Scanpix

Eesti Keele Instituut (EKI) määras selge sõnumi konkursi raames EELK Risti koguduse õpetajale Annika Laatsile eriauhinna "humanistlike väärtuste selge väljendamise eest". Aasta tagasi ETV saates "Suud puhtaks" homokooselule toetust avaldanud naispastorile on see järjekordne riiklikult rahastatud asutuse tunnustus tema ühiskondliku tegevuse eest.

"Eriauhinna anname neile inimestele või asutustele, kes on võistlusele esitatud ja kes hindamiskomisjoni arvates vääriks oma tegevusega eraldi esiletõstmist," ütles EKI selge sõnumi projektijuht Katre Kasemets Objektiivile.

"Näiteks veebikeskkonnas Edasi ilmunud kirjutistes esitab Annika Laats selgelt ja kaasahaaravalt mõtteid, mis on ühtaegu aktuaalsed ja igavikulised. Ta näitab, et lihtsus ei pruugi välistada ka poeetilisust ning tuletab meelde, et lihtne sõnum eeldab suurt eeltööd kirjutaja või rääkija peas," lisas Kasemets.

Eriauhinda ei anta välja igal aastal. 2018. aasta selge sõnumi auhinna võistlustöid hindas Eesti Keele Instituudi, Eesti Keeletoimetajate Liidu, Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse, Eesti Kujundusgraafikute Liidu, E-riigi Akadeemia ja OÜ Spurt esindajatest koosnev komisjon, millesse kuulusid Katrin Hallik, Katre Kasemets, Elice Paemurd, Urve Pirso, Katre Ratassepp, Kristel Ress, Kalle Toompere ja Anu Vahtra-Hellat.

Eriauhinna pälvis ka rallisõitja Ott Tänaku kaardilugeja Martin Järveoja, kelle puhul toodi põhjenduseks, et ralli MM-võistlustelt tehakse teleülekandeid 150 riiki, keskmiselt vaatab iga rallietappi 50–60 miljonit inimest, kes kuulevad Järveoja esituses eesti keelt, ning nii suure auditooriumi ees eesti keele kasutamine on erakordne.

Kirikuõpetaja Annika Laats pälvis palju tähelepanu oma emotsionaalse sõnavõtuga 2017. aasta oktoobri alguses eetris olnud ETV saates "Suud puhtaks", kus ta avaldas toetust homoseksuaalidele. Veel samal õhtul teatas peapiiskop Urmas Viilma sotsiaalmeedia vahendusel, et Annika Laats ei esinda selles küsimuses EELK seisukohti.

Annika Laatsi kaitseks astus toona välja koguni president Kersti Kaljulaid, kes lubas tema ees mütsi maha võtta.

2018. aasta jaanuaris tunnustas riiklikult rahastatud "vabaühenduste" katusorganisatsioon Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit Annika Laatsi aasta hääle nimetusega.

Tänavu aprillis sai Annika Laats aga Avatud Eesti Fondi Koosmeele auhinna laureaadiks. Kurikuulsa multimiljardärist "avatud ühiskonna" aktivisti George Sorose initsiatiivil 1990. aastal rajatud Avatud Eesti Fondi sõnul otsustati preemia anda Laatsile selle eest, et ta on aidanud kaasa Eesti avatusele ja vabakonna tugevnemisele.

"Annika Laatsi sõnavõttudes jäävad alati kõlama üldinimlikud väärtused ning soov leida rahulik üksteisemõistmine ka teravana näivate vastuolude lahendamisel," ütles Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Riigi poolt rahastatud "vabaühenduste liit" andis Annika Laatsile oma tunnustuse

Sorose fond andis Annika Laatsile "koosmeele auhinna"