President Kersti Kaljulaid andmas Annika Laatsile riiklikku tunnustust. Foto: Scanpix

Riiklikult rahastatud "vabaühenduste" katusorganisatsioon Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit (EMSL) tunnustas riigikogu valges saalis peetud tunnustusüritusel teiste hulgas EELK Harju-Risti koguduse õpetajat Annika Laatsi aasta hääle nimetusega.

Tunnustus tuli selle eest, et Annika Laats paistis lõppenud aastal väidetavalt silma hoolivuse, võrdse kohtlemise ja mitmekesisuse toetamisega. Lisaks tegevusele EELK Diakooniahaiglas on Laats paistanud eriliselt silma nii moslemiimmigrantide vastuvõtmise kui ka kooseluseaduse läbisurumise toetajana.

Oma tänukõnes meenutas Laats ka ETV saatest "Suud puhtaks" alguse saanud skandaali, mille ta oma sõnavõtuga põhjustas.

"See "Suud puhtaks" saate teema – see oli mu ammune vaev. Ma tundsin süüd, et ma olin vait ega sekkunud. Tundsin vastutust ja nõutust ning küsisin: "Millal? Millal on see hetk, see kairos, või kus on see koht, kus ma midagi ütlema pean või ütelda saan?" Kristlasena on mul see eelis, ma saan paluda ülalt õiget hetke ja õigeid sõnu, õiget ajastust, ning ka kannatlikkust see ära oodata," selgitas kaks korda lahutatud ja kolmandat korda abielus olev naispastor.

Laats sai sügisel oma hingehoidjatöö eest tunnustuse ka EELK-lt ning Eesti Päevaleht positsioneeris ta mõjukuselt 14. naiseks Eestis. Laatsi tegevust on saatnud ka president Kersti Kaljulaiu kiidusõnad ning 2017. aasta alguses omistas president Laatsile ka Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi.

End ka vabaühenduste liiduks nimetavat EMSL-i juhtis aastaid Urmo Kübar, kellest on praeguseks saanud presidendi "vabakonnanõunik".

2015. aastal siseministeeriumiga strateegilise partnerluse lepingu sõlminud ja 2016. aasta majandusaasta aruande kohaselt ligikaudu 80% ulatuses avalikest allikatest rahastatud EMSL-i nõukogu liikmete ja juhatuse liikmete hulka on organisatsiooni algusajast saati kuulunud palju aastaid Avatud Eesti Fondi pikaaegne juht Mall Hellam. Organisatsiooni nõukogu esimeheks on olnud aga varem sotsiaalministeeriumi kantslerina tegutsenud Maarja Mändmaa, kellest on tänaseks saanud Maarjo Mändmaa.

EMSL-i meeskonda kuuluvad organisatsiooni kodulehe kohaselt teiste seas ka kooseluseaduse aktiivsete eestkõnelejatena tuntud Helen Talalaev (kes on ühtlasi Eesti LGBT Ühingu juhatuse liige), Alari Rammo ja Siim Tuisk.

Annika Laatsi pärjamise kohta EMSL-i poolt vaata lähemalt TV3 temaatilisest uudisloost.

Toimetas Varro Vooglaid