Karoline Edtstadler vaktsineerimiskohustuse seaduse eelnõu esitlemisel 16.01.21 Foto: Scanpix

Austria põhiseadus- ja Euroopa Liidu minister Karoline Edtstadler sõnas Weltile antud intervjuus, et Austrias õige pea kehtima hakkav üldine vaktsineerimiskohustus on suunatud tulevikule. Ministri hinnangul on trahvid vajalikud vaktsineerimiskohustuse jõustamiseks ning need ei tohi tema sõnul olla liiga madalad, sest muidu ei võeta kohustust tõsiselt. 

"Me ei tohi aega kaotada," vastab minister esimesele küsimusele, miks üldise vaktsineerimiskohustusega kiirustada oli vaja. 

Küsimusele, kuidas õigustada niivõrd tõsist isikliku vabaduse piiramist, viitab Edtstadler Euroopa Inimõiguste Kohtu otsusele 2021. a. aprillist, mis käsitles alaealisele seatud vaktsineerimiskohustust ja milles kohus leidis, et vaktsineerimiskohustus on õigustatud.

"Vaktsineerimiskohustuse põhiseaduspärasuse kolmas eeldus on: peab olema toimiv vahend, see tähendab, vaktsiin peab toimima," lisas minister, rääkides sellise meetme kehtestamise eeldustest.

"Aga kas me ei peaks olema vaktsineerimiskohustusega ettevaatlikud, kui me üldse ei tea, kas sügisel kasutusele tulev vaktsiin toimib ka tegelikult ja uut koroonalainet sügisel takistab?" päris ajakirjanik.

"Ma ütlen veelkord: me peame end praegu ette valmistama, et võimaliku uue koroonalaine puhuks teisel poolaastal valmis olla. Loomulikult me täna ei tea, mis viirusel meiega veel kavas on ja kas uusi tüvesid tekib. Me peame seda pidevalt hindama. Kui uus viirusmutatsioon on näiteks sügisel vähemohtlik kui praegune Omikroni variant, siis peame me reageerima. Kiire reaktsioon välistele asjaoludele on võimalik tänu parlamendi poolt heaks kiidetud korralduste andmise volitusega," vastas minister küsimusele.

Rääkides mittevaktsineerimisega tingitud trahvidest lisas minister, et "trahvid on kahjuks vajalikud, et vaktsineerimiskohustust jõustada. Trahvid ei tohi olla liiga madalad, muidu ei võeta neid tõsiselt."

Toimetas René Allik