Austria olitseinik valvamas Viini terroriteo toimumispaika. Foto: Scanpix

Austria valitsus on välja töötanud seadustepaki, millega soovitakse kriminaliseerida poliitiline islam, saata võimalikud terroristid ennetavalt vanglasse ja jätta islamistid ilma Austria kodakondsusest.

Kümme päeva tagasi toimus Austria pealinnas Viinis terrorirünnak, milles sai surma neli ja viga rohkem kui 20 inimest. Politsei poolt maha lastud 20-aastane ründaja oli terrorismi eest varem süüdi mõistetud. Riigi julgeolekuteenistused teadsid, et islamist suhtleb teiste Viini terroristidega ja ta üritas Slovakkia pealinnast Bratislavast hankida omale laskemoona, vahendab ReMix.

Kõigest hoolimata lõpetas Austria politsei tema jälgimise ja selle tõttu ei suutnud terrorit ära hoida. Austria valitsus otsustas nii tõsiste vajakajäämiste peale kiirelt ja karmilt sekkuda, ning on välja pakkunud mitmeid terrorismivastaseid seaduseid karmistavaid ettepanekuid.

Uued meetmed puudutavad täpsemalt inimesi, kes on valmis osalema poliitilises vägivallas või terroritegudes ja sealhulgas kuulutatakse kuriteoks ka poliitiline islam – poliitilised liikumised, mis üritavad allutada riigi ning ühiskonna islamile. Uus seadusandlus puudutab ka laia hulka islamistide toetajaid, kes ei pruugi ise otse terrorismis osaleda, kuid varustavad terroriste kas teabe või vaimse toega. 

Seaduste hulgas on samuti võimalus, et inimesed, kes mõistetakse terrorismis süüdi, jäävad ilma Austria kodakondsusest. 

Lisaks kohendatakse "poliitiliselt motiveeritud ekstremismiga võitlemiseks" relvaseadust ja tehakse hõlpsamaks organisatsioonide, mis on seotud terroristidega või levitavad terroristide propagandat, sulgemine. Võimudel saab olema imaamide nimekiri ja neil on õigus katkestada nende välismaistest moslemiorganisatsioonidest pärit rahastamine. 

Toimetas Karol Kallas