Austria Vabaduspartei endine presidendikandidaat Norbert Hofer (paremal) tervitab Prantsusmaa Rahvusrinde juhti Marine Le Peni, 17. juuni 2016. Foto: Herbert Neubauer, AFP/Scanpix

Prominentsete ekspertide hinnangul võidakse Austrias korraldada uued presidendivalimised. Austria põhiseaduskohus langetab sellekohase otsuse 6. juulil ehk vaid kaks päeva enne, kui valituks kuulutatud president peaks ametisse astuma.

22. mail toimunud presidendivalimistel kaotas meedias "paremäärmuslikuks" tituleeritud Vabaduspartei kandidaat Norbert Hofer kõigest umbes 31 000 häälega vasakpoolsele kandidaadile ja roheliste liidrile Alexander Van der Bellenile.

Samal ajal, kui euroeliit ja põhivoolu poliitikud kergendatult hingasid ja "paremäärmusliku" kandidaadi kaotuse üle rõõmustasid, ei vandunud Vabaduspartei alla, vaid esitas väidetavalt rohkete rikkumiste tõttu põhiseaduskohtule 150-leheküljelise kaebuse.

Hofer leiab, et uute presidendivalimiste tõenäosus on üsna suur. Ka kahe prominentse põhiseaduse eksperdi hinnangul võib Vabaduspartei saavutada valimistulemuste tühistamise ja uute presidendivalimiste korraldamise.

Norbert Hofer Brexitist ja Euroopa Liidust

Hofer on meedias kommenteerinud ka Suurbritannias nüüdseks toimunud referendumit Euroopa Liidu liikmelisuse üle. Tema sõnul on britid olnud senini Brüsseli põhivoolu kursi kriitilise korrigeerija rollis.

"Terves reas küsimustes on Ühendkuningriigil olnud julgust seista oma positsioonide eest ja öelda: "Meie pole nõus. Seda tuleb teha teisiti." Kui Ühendkuningriik otsustab lahkuda, kaotaksime riigi, kellel on julgust osutada EL-i nõrkustele ja nendega tegeleda," rääkis Hofer enne referendumi tulemuste selgumist.

"Ma usun kindlalt, et Euroopa Liidul on positiivne tulevik, juhul kui me ütleme lahti tsentraliseeritud mudeli ideest," lisas Hofer.