Barnes & Noble'i mitmekesisuse sari. Pilt: Barnes & Noble

Üks maailma suurimaid raamatukirjastusi Barnes & Noble kavatses välja anda klassikasarja, mille raamatute kaaned oleksid “kultuuriliselt mitmekesised”. Kuigi selline plaan paistis esimese hooga virge, laideti see virgunud aktivistide poolt siiski maha.

Penguin Random House (PRH) ja Barnes & Noble (B&N) kavatsesid taasüllitada kaksteist noortele täiskasvanutele suunatud virgemat (woke) laadi kaantega klassikalist novelli ja raamatuseeria oleks nimeks saanud “Mitmekesisuse sari” (Diverse editions).

Raamatud oleksid pidanud jõudma poeriiulitele 5. veebruaril ja neid oleks esitletud terve veebruarikuu jooksul B&N-i Viienda avenüü hiigelraamatupoe vaateaknal. B&N kavatses korraldada ka suuremat sorti esitluse, vahendab AMNewYork.

Igal üksikul teosel oleks olnud viis erinevat kultuuriliselt mitmekesist kaant, mis oleks pidanud näitama Ameerika Ühendriikides elavate suure hulga rahvusgruppide tunnustamist, esindatust ja kaasamist. Uued kaaned oleks olnud osa algatusest, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu [rassilisele] mitmekesisusele kirjanduses.

Kuid kui uudis B&N-i mitmekesisuse kavatsusest teatavaks sai, tõusis virge avalikkus tagajalgele. B&N-i plaani peeti inimeste nörritamiseks ja ühiselt leiti, et värviliste autorite üllitamine oleks märksa eesmärgipärasem.

“Taevas halasta. Valgete inimeste poolt kaanele karikatuurse värvilise inimese pildi kleepimine, samas kui needsamad raamatud ei tee muud kui edendavad valge inimese lugu, ei ole mitmekesisus. Mitmekesisus on kirjastada värvilisi inimesi ja seda turul, mis on suuremas osas hõlvatud valgete poolt. Püüdke paremini,” kirjutas Twitteri kasutaja Kealan Patric Burke

“Kas see on mingi eriti varajane aprillinali? Mustade nägude kleepimine valgetele lugudele on solvav. Kui B&N tahab edendada mitmekesisust, siis miks mitte üllitada mitmekesiste kirjanike klassikalisi teoseid? Sellised raamatud on olemas! Vaadake näiteks [raamatut] Dorothy uued “rubiinpnased sussid”,” säutsus kasutaja JolieDoggett.com.

“Olgu, räägime tõsiselt: põhjus, miks kogu B&N-i ja RBH mitmekesisuse sari põhimõtteliselt tööle ei hakka. Nende oma sõnadega: “Projekti mõtles välja ja seda juhtis TBWA/Chiat/Day’i [hiidreklaamiagentuur] mitmekesisuse kõrgeim juht. Barnes & Noble’i Viienda avenüü pood on ainult raamatusarja esitlemise koht. Raamatusarja idee on osutada tõsiasjale, et teoste tegelasi arvatakse olevat valged, kuigi kuskil pole seda otse öeldud ja seda loetakse välja [ainult] kirjanduslikust kontekstist.”,” arvas Twitteri kasutaja Justina Ireland Has A Sequel Out

B&N-i ehmatas avalikkuse reaktsioon ära ja see loobus Mitmekesisuse sarja turule toomisest. Ettevõte  avaldas Twitteris teadaande, milles nõustus avalikkuse tähelepanekutega ja teatas sarja esitluse ärajätmisest.

“Mitmekesisuse sarja üritus meie Viienda avenüü poes, mis algselt pidi toimuma täna õhtul, jääb ära. Palun lugege meie avaldust.”

“Me tunnustame neid inimesi, kes avaldasid muret meie Viienda avenüü poe Mitmekesisuse sarja pärast ja me oleme otsustanud projekti peatada. Mitmekesisuse sari esitles klassikaliste raamatute kaasi, mille kunstnikeks olid erineva päritolu ja taustaga inimesed. Need kaaned ei asenda musti hääli ega värvilisi kirjutajaid, kelle teosed ja hääled peavad saama kuuldavaks. Raamatumüüjad, kes selle projekti algatasid, tegid seda veendumuses, et see aitab nende klassikaliste teostega paremini sidet leida. Selle projekti inspiratsiooniks on meie töö koolides ja see loodi osalt Musta ajaloo kuu teadlikkuse ja arutelude ärgitamiseks. Käesoleva Musta ajaloo kuu jooksul tõstavad Barnes & Noble’i poed musta ajaloo tähistamiseks üle riigi esile suurt hulka raamatuid, mille on kirjutanud värvilised inimesed,” seisab B&N-i viidatud avalduses.

Toimetas Karol Kallas