Brüsseli Pride paraad 18.05.2020. Foto: Scanpix

Vastselt ametisse asunud Belgia valitsus kavatseb "kahesooväliste" inimeste tarbeks juurutada seadusandlusse sooneutraalsuse ja selle saavutamiseks kehtestatakse seadusega mehe ja naise kõrvale kolmas, X-sugu.

Belgia justiitsministri Vincent Van Quickenborne'i sõnul on valitsuse üheks eesmärgiks anda igale inimesele võimalus määrata ise oma sugu. Osalt on see tingitud möödunud aastal konstitutsioonikohtu langetatud otsusest, mis kohustas riiki kohendama seadusandlust "transsooliste" inimeste tarbeks, vahendab uudistekanal ReMix.

Konstitutsioonikohus otsustas, et kuigi Belgia tänane seadusandlus lubab juba alates 2017. aastast inimestel sugu muuta, siis määratletakse inimesi siiani meeste ja naistena, mis kohtu hinnangul on diskrimineeriv ja sellest johtuvalt peab seadusandlus võtma arvesse indiviidi õigust määrata oma sugu ise.

Van Quickenborne lubas, et "me teeme tööd selle nimel, et seadusemuudatus parlamendis läbi läheks ja sooseadused saaksid viidud kooskõlla konstitutsioonikohtu otsusega."

Justiitsministri sõnul on tegemist eetiliselt väga tundliku teemaga: "Ma loodan, et parlamendis toimuv debatt viiakse läbi avatud ja paindlikul viisil." Tema sõnul on oodata konservatiividest saadikute tugevat vastuseisu.

2011. aastal sai Belgiast esimene riik, mille peaminister – Elio di Rupo – oli avalikult homoseksuaal. Di Rupo on täna Valloonia peaminister. Petra De Sutter, tänase valitsuse asepeaminister, on hetkel Euroopas kõige kõrgemal positsioonil olev "transsooline" poliitik.

"Homoabielu" on Belgias kehtinud alates 1. juunist 2003. aastal.

Toimetas Karol Kallas