Nord Stream 2 torujuhet ehtav laev "Fortuna" teel Wismarisse 30.09.2020. Foto: Scanpix

Joe Biden, kes oma esimese korraldusega peatas USA olulise naftajuhtme Keystone XL ehituse ja mille tõttu kaotas töö kuni 25 000 ameeriklast, soovib Nord Stream 2 torujuhtme ehitaja vabastada sanktsioonidest, mis lubab sellel viia Venemaalt Saksamaale gaasi tarniva torujuhtme ehituse lõpule.

Joe Bideni otsus vabastada Nord Stream 2 ehitaja Nord Stream AG, mida juhib Venemaa presidendi Vladimir Putini usaldusalune ja endine Ida-Saksamaa julgeolekutöötaja Matthias Warnig, sanktsioonidest, langes viis kuud peale Keystone XL-i ehituse peatamist, vahendab The Federalist.

Keystone XL torujuhtme ehituse peatamist on nimetatud "Bideni suureks kingituseks Venemaale". 

Riigidepartemang saadab koheselt oma kohustusliku 90-päeva raporti Kongressile, milles on üles loetud Nord Stream 2 heaks tegutsevad üksused, mis väärivad sanktsioone. Kui Nord Stream 2  ja selle juht soovitakse sanktsioonidest vabastada, siis jätkuvalt leitakse, et sanktsioonide alla tuleb jätta torujuhet ehitavad Venemaa laevad. 

Bideni otsus on vastuolus riigisekretäri Anthony Blinkeni ametisse kinnitamise kuulamisel Senati ees antud lubadusega, millega ta lubas takistada Venemaad ja Saksamaad ühendava torujuhtme valmimist.

Demokraadist presidendi administratsioon on jätkuvat fossiilkütuste vaenulik ja seda isegi pärast möödunud nädalast Colonial torujuhtme töö peatumist häkkerite rünnaku tõttu. Küberrünnak Coloniali vastu tõstis seitsmeteistkümnes osariigis ja Columbia piirkonnas (DC) autokütuse hindu mitmeid kordi.

Ühe esimese korraldusena peatas Biden jaanuaris samuti 60 päevaks uute nafta- ja gaasiammutamise lubade andmise föderaalvalitsusele kuuluvatel maadel. Uute ammutamislubade andmise piirangud, koos suure hulga teiste fossiilkütuste vaenulike otsustega, ähvardavad Ameerika Ühendriike tõsise energiakriisiga, rääkimata kaasnevast hävitavast löögist riigi energiasõltumatusele ja hüppeliselt kasvavatest energiahindadest.

Sanktsioonide alt vabastamine lubab Venemaal Nord Stream 2 torujuhtme ehituse lõpetada juba eeloleval suvel.

Tuntud poliitikakommentaator Scott Adams (Dilberti koomiksi autor) leiab, et kas Putin andis Ühendriikidele üle Keystone'i rünnanud häkkerid ja sai selle eest vastu sanktsioonide peatamise või on tema käsutuses midagi eriti Bidenit kompromiteerivat.

Toimetas Karol Kallas