Joe Biden Foto: Scanpix

Käesoleva aasta novembris toimuvad Ameerika Ühendriikides vahevalimised ja ühel rahakogumisüritusel nimetas Joe Biden MAGA vabariiklasi pool-fašistideks.  

"Mida me täna näeme on kas äärmusliku MAGA filosoofia algus või hingekell. Asi ei ole ainult [Donald] Trumpis, see on kogu seda […?] rõhutav – ma ütlen nüüd midagi, see on nagu semi-fašism," vahendab Bideni Marylandi osariigi Bethesda linnas  demokraatide rahakogumisüritusel peetud kõne sõnumit The Hill.

MAGA on akronüüm sõnadest "Make America Great Again" – teeme Ameerika taas suureks ja oli Trumpi 2016. aasta presidendivalimiste loosung. MAGA sõnade taga on arusaamine, et USA-l ei lähe erinevatel põhjustel enam nii hästi ja vabariiklased/Trump soovivad, et riigil ja ameeriklastel läheks tänasest paremini.

Ajakirjanikele hakkas pakkuma huvi, mis asi on "pool-fašism" ja esitasid Valge Maja pressisekretärile Karine Jean-Pierre'ile selle kohta küsimuse. Jean-Pierre kas ei tahtnud või ei osanud sellele vastata.

Karine Jean-Pierre Foto: Scanpix

Pressisekretär on saanud ajakirjanikelt hüüdnime "DaClueless" (Eesti keelde võib "clueless" tõlkida "ohmu", "Da" osutab prantsusepäraselt, kust keegi on pärit, ehk Karine "Ohmudemaalt" Jean-Pierre), kuna ta ei oska regulaarselt vastata ajakirjanike küsimustele, eriti selle kohta, mida Biden teeb või tahab, olukorras kus tal palutakse selgitada mõnda Bideni segast sõnavõttu.

Rahakogumisüritusel osales umbes sada inimest, kes annetasid demokraatidele kokku miljon dollarit. 

Võõrsõnade leksikon selgitab sõna "fašism" tähendust: juhikultust, militarismi ja rassismi propageeriv poliitiline vool [liikumine]; äärmuslik diktatuurivorm Itaalias (1922–45) ja Saksamaal (1933–45). Mida tänapäeval "fašismi" all mõeldakse, ehk pigem sellega sõna seotud arusaamatusi, on Eesti lugejatele pisut põhjalikumalt selgitanud Tiit Hennoste.

Natsionaalsotsialistliku Saksamaa propagandaminister Joseph Goebbels rääkis 1934. aastal Nürnbergi Zeppelinfieldil toimunud Reichi parteikoosolekul: "Sõja ajal Saksamaa vastu kasutatud üks kavalamaid trikke oli süüdistada Saksamaad selles, mida meie vaenlased ise korda saatsid."

Toimetas Karol Kallas