Šveitsi lehm. Foto: Hippopx

Bill Gatesi asutatud rahapaigutamise ettevõtte panustas ligi 40 miljonit dollarit metaanivastase veisevaktsiini arendamisse.

Väidetavalt on metaan 20 aasta vältel 84 korda süsihappegaasist võimsam kasvuhoonegaas. Veised eritavad nii eest kui tagant metaani ja kujutavad inimtekkeliste kliimamuutuste ühte suurimat ohtu. Bill Gatesi ja tema äripartnerite rahastatud iduettevõte ArkeaBio töötab välja metaani vastast veisevaktsiini, vahendab Boston Globe. 

Uus süstiaine piirab veiste organismis olevate mikroorganismide tegevust viisil, et need eritavad vähem metaani. ArkeaBio asutati 2021. astal ja tänaseks on metaanivastase vaktsiinikandidaadi katsetusi tehtud ligikaudu aasta aega. Ettevõte loodab eksperimentaalse metaanivaktsiini tuua turule kolme kuni nelja aastaga. 

Ettevõtte juhi Colin Southi sõnul ollakse kindlad, et vaktsiini metaani piirav süsteem töötab.

Hiljuti "tõstis" ArkeaBio 26,5 miljonit dollarit, mida vedas Bill Gatesi asutatud rahapaigutamise ettevõte Breakthrough Energy Ventures (läbimurde energia ettevõtmised). Breakthrough andis ArkeaBiole 2022. aastal samuti 12 miljonit dollarit "seemneraha".

"Põllumajandusvaldkonna metaaniheitmete vähendamine on üks tänase kliimamuutuste vastase võitluse kõige suuremaid väljakutseid. ArkeaBio kasutab uuenduslikke vaktsiinitehnoloogiaid, mille abil on võimalik luua tõhusaid ja massiivselt mastaapseid lahendusi," kirjutab ettevõtete tutvustavas sõnumis ArkeaBio nõukogu juht ja Breaktrhroughi partner Chris Rivest.

Veised kuuluvad mäletsejaliste alamseltsi, kuhu kuuluvad veel hirved, lambad, kitsed ja piisonid. Neil kõigil on neljaosaline mäletsemise siseorgan, mis lubab neil süüa suure kiudainesisaldusega toitu, nagu rohtu ja puuoksi. Samas toodab see siseorgan selle suurimas kambris triljoneid mikroorganisme.

ArkeaBio vaktsiin sihib nendest mikroorganismidest osa, mida nimetatakse metaanibakteriteks (metanogeenideks). Vaktsiin ergutab antikehade tootmist, mis seovad ja tühistavad metaanibaktereid. Southi sõnul on vaktsiin kariloomadele ohutu.

Metaanivastase süsti peab loomadele tegema mõned korrad aastas.

ArkeaBios töötab hetkel 20 inimest ja see asub Ameerika Ühendriikides Massachusettsi osariigi Charlestowni linnas.

Ühe investori sõnul on kariloomade metaanivaktsiin "püha graal", mis aitab vähendada metaani odavalt ja suures koguses.

Lämmastik moodustab Maa atmosfäärist 78 protsenti, hapnik 21, veeaur ühe ja ülejäänud gaasid, mille hulgas on 0,04 protsendiga süsihappegaas, ühe protsendi. NASA väidab, et 60 protsenti Maa atmosfääri igaaastaselt eralduvast metaanist on inimtekkeline.

Teadusuudiste portaal Space.com kirjutas 2023. aasta 31. detsembril "Arktika igikeltsa all on vangis metaani meri ja see võib valla pääsedes põhjustada kliimasoojenemise ahelreaktsiooni (feedback loop)". 

Inimesed soojendavad väidetavalt kliimat, mille tõttu igikelts sulab ära ja metaanimeri pääseb valla.

Metaan moodustab maagaasist, mis on maailma tööstuse jaoks üks kõige olulisem tooraine ja energiakandja, 70–90 protsenti.

Toimetas Karol Kallas