Bill Gates Foto: Scanpix

Miljardär Bill Gates, kellel on endal suured ärihuvid meditsiinitööstuses, kirjutas New York Times'is ilmunud artiklis, et WHO arendatava rahvusvahelise hädaolukordade meditsiinimeeskondade korpusel on saabuvate pandeemiate kontrolli alla saamisel oluline roll. 

„Me peame valmistuma pandeemiateks nii, nagu me valmistume tulekahjude ärahoidmiseks," toob Gates paralleeli pandeemiate kontrolli alla saamisel tuletõrjumisega. „Kui tuli väljub kontrolli alt, siis see ei ohusta mitte ainult enda kodu, vaid ka naabrite oma. Sama on nakkushaigustega, kuid palju suuremal skaalal. Nagu me teame hästi Covidi puhul, siis nakkus, mis saab alguse ühest linnast, võib levida kiiresti üle riigi ja seejärel üle maailma."

Gates väidab, et koroonapandeemia puhul tehti väga suuri vigu. „See [Covid] märgib kollektiivse eksimuse kulminatsiooni, mis puudutab pandeemiateks ettevalmistumist, ja seda vaatamata mitmetele hoiatustele," lisab ettevõtja. „Ja ma olen kurb, et me teeme samu vigu taas. Maailm ei ole panustanud nii palju, kui ma olen lootnud, et olla rohkem järgmiseks pandeemiaks valmis. /…/ Me vajame pandeemiate tuletõrjet."

„Ma olen optimistlik võrgustiku osas, mida WHO ja tema partnerid üles ehitavad ja mida kutsutakse Globaalseks Tervise Hädaolukordade Korpuseks (Global Health Emergency Group)," tõdeb Gates. „Üks kõige tähtsamatest korpuse ülesannetest on asuda kiiresti tegutsema, et tõkestada viiruse patogeen. Tegutsemise kiirus nõuab riikidelt laiaulatuslikku testimisvõimekust, et identifitseerida potentsiaalne oht võimalikult vara."

Gates'i sõnul on kõige tõhusam viis patogeenide leidmiseks heitvee testimine. „Kui kanalisatsiooni testid on positiivsed, siis koguneks kiirreageerimise meeskond piirkonda, millele analüüs osutab ja otsib üles inimesed, kes on nakatunud ning rakendab üldise reageerimisplaani."

„Hädaolukordade korpus kindlustab, et hädaolukorra paremaks lahendamiseks riike ja tervishoiusüsteeme koordineeritakse nii, et kõik kulgeb kriisi ajal sujuvalt," sõnab Gates. 

Gates peab vajalikuks, et sellise globaalse korpuse ülesehitamisel osalevad kõikide riikide tervishoiujuhid ja nendib: „Ma usun, et /…/ Globaalne Tervise Hädaolukordade Korpus esindab massiivset progressi pandeemiavaba tuleviku saavutamiseks" ning peab vajalikuks, et riigid sellesse süsteemi investeeriksid.

Toimetas René Allik