Bill Gates esinemas Peekingi Uuel Majandusfoorumil. Foto: Scanpix

Hiinast alguse saanud koroonaviiruse puhul on täheldatud, et see muteerub ja kombineerub kiiresti. Maailma üks suurimad vaktsiinitööstureid ja Maailma Terviseorganisatsiooni rahastajaid Bill Gates leiab, et kõik inimesed peab ära vaktsineerima – milleks läheb vaja kahte süsti – ning sellele lisaks tuleb teha ka kolmas vaktsiinisüst.

Rahvatervisetööstuse ja poliitikute seas kasvab mure, et tänased vaktsiinid pole uute Brasiilia ja Lõuna-Aafrika viiruseversioonide osas nii tõhusad kui vanemate suhtes.

"Hetkel peame me rääkima sellest, et kas me vajame ainult elanikkonna tänaste vaktsiinidega vaktsineerimist super ulatuses, kas me vajame samade vaktsiinide kolmandat doosi, või on meile vaja modifitseeritud vaktsiini," vahendab miljardärist Gatesi muret uudistekanal CBS News.

"Kõik viis ettevõtet, kes teevad Ameerika Ühendriikide jaoks vaktsiine, tegelevad vaktsiinide modifitseerimisega ja [uute Covid-19 tüvede kaitse] lisamisega nii, et inimesed, kes on saanud juba kaks süsti, võivad vajada ka kolmandat," rääkis Gates. "Minu arust on see küllaltki tõenäoline, et tuleb vaktsiin selleks, et me saaksime olla absoluutselt kindlad, et kui need [Brasiilia, Lõuna-Aafrika vms uued] viirusetüved ründavad USAd, ei tungi need vaktsiinikaitsest läbi." 

Gates rahastab hetkel vaktsiiniuuringuid Lõuna-Aafrikas, et saada selgeks, kui tõhusad on AstraZeneca, Johnson&Johnsoni ja Novavaxi vaktsiinid uute nakkavamate viirusevariantide vastu.

"Eriti AstraZenecal on probleeme selle variandi [Lõuna-Aafrika tüve] vastase kaitsega. Kaks teist, Johnson&Johnson ja Novavax, on mitte nii tõhusad, kuid siiski seda piisavalt, et me absoluutselt peame nendega inimesed ära vaktsineerima nii kiiresti kui võimalik, seniks kuni me saame seda veel teha. Samal ajal peame me tegelema vaktsiinide peenhäälestamisega," kirjeldas olukorda Covid-19 rindel miljardär. 

Kui koroonaviirust ei suudeta välja juurida, siis tulevikus peab inimeste süstimist jätkama. "Uusi süste ei pea tegema ilmselt igal aastal, kuid nii kaua kui see viirus maailmas levib, on meie eesmärgiks, et võimalikult palju ameeriklasi ei levitaks seda teineteisele," rääkis Gates.

USA toidu- ja ravimiameti (FDA) endise juhi Scott Gottliebi sõnul pakuvad täna Ühendriikides kasutatavad vaktsiinid uute viiruseversioonide vastu mõistlikku kaitset, isegi siis kui nad pole täielikult tõhusad. Samas võib olla vajalik, et eeloleval sügisel tuleb inimestele teha kolmas, senist vaktsiinikaitset võimendav süst.

Teadusajakiri New Scientist üllitas teisipäeval 16. veebruaril ülevaate, milles tõdeti, et ilmselt on "Ühendkuningriigi ja California Covid-viirused on omavahel kokku saanud ning tekkinud on rängalt muteerunud hübriidviirus, mis omakorda on põhjustanud murepalangu, et me oleme sisenemas Covid-19 pandeemia uude faasi".

14. veebruaril avaldati teadusuuring, millest selgub, et USAs levib seitse uut Covidi varianti ja teadlaste sõnul on "viiruse muteerumise juures kindlalt midagi toimumas".

Joe Biden Foto: Scanpix

Jaanuari lõpus teatas USA rahvatervisetööstuse eestkõneleja Anthony Fauci, et koroonaviiruse eemalhoidmiseks on vaja ühe asemel kanda kahte maski ja see on "talupojatarkus".

Toimetas Karol Kallas