Brasiilia president Jair Bolsonaro soovib hoida koolid LGBT- ja sooideoloogiast puhtana, 3. septembril 2019 Planalto palees, Brasiilias. Foto: Scanpix

Brasiilia president Jair Bolsonaro teatas, et tema administratsioon valmistab ette seadust, mis  keelab sooideoloogia levitamise riiklikes algkoolides. Juba koolidesse imbunud materjalid kästi sealt aga koheselt eemaldada, vahendab LifeSiteNews.

Aasta alguses ametisse astunud Bolsonaro andis 3. septembril Twitteri vahendusel teada, et ta andis Brasiilia haridusministrile korralduse seaduseelnõu koostamiseks, mis kaitseks koolilapsi maailmas leviva sooideoloogia eest:

“Justiitsminister määras kindlaks, kes on vastutav sooideoloogiat puudutava seadusandluse eest, kuna tegemist on föderaalvalitsuse pädevusse jääva teemaga. Ma andsin haridusministrile korralduse valmistada laste täielikku kaitsmist silmas pidades ette seaduseelnõu, mis keelaks sooideoloogia algkoolides.”

2017. aasta oktoobris läbi viidud küsitluse kohaselt ei toeta 90% brasiillastest sooideoloogia sisseviimist koolidesse. Bolsonaro, kes on pälvinud konservatiivsete kristlaste toetuse, on ka ilma valehäbita välja öelnud, et on “uhkusega homofoobne”.

Juba 2018. aastal kirjutas Bolsonaro oma potentsiaalse presidentuuri kohta: “Selleks, et Brasiilia saaks rahvusvaheliste haridusedetabelite põhjast ülespoole kerkida, tuleb võidelda marksistliku pahnaga, mis on haridusasutustesse levinud.”

Ametisse pääsedes on Bolsonaro püüdnud aga rakendada hariduspoliitikat, mida ta ise nimetab “erakonnavabaks hariduseks” ning mida ta on propageerinud juba alates 2014. aastast kongresmenina. Bolsonaro ja tema kabineti liikmed on olnud kriitilised õpilaste ideoloogilise indoktrineerimise suhtes nii üldharidus- kui ka ülikoolides.

Kuigi meedia ja LGBT-aktivistid on Bolsonarot kritiseerinud ning “homofoobias” ja isegi rassismis süüdistanud, on ta sellele vaatamata kinnitanud, et tema ametiajal ei saa Brasiiliast mingisugust LGBT-aktivistide ega seksiturismi paradiisi. Samas on LGBT-aktivistidel riigis siiski ka arvestatav mõjuvõim, tänavu juunis osales näiteks nende poolt São Paulos korraldatud homoparaadil üle 3 miljoni inimese.

Kogemata koolidesse jõudnud sooideoloogilised materjalid eemaldati sealt kiiresti

São Paulo kuberner ja üks võimalikke kandidaate 2022. aasta presidendivalimistel João Doria säutsus samuti 3. septembril, et aset oli leidnud “vastuvõetamatu viga”, kuna 8. klassi õpilastele jagati riigi põhikoolides materjale, mis propageerivad sooideoloogiat.

Doria käskis materjalidest teadlikuks saades need koheselt koolidest eemaldada ning oodata on ka juurdlust, mis peaks välja selgitama, kuidas need üldse koolidesse jõudsid. Materjalid olid mõeldud loodusainete jaoks ning käsitlesid sugulisel teel levivaid haigusi, rasestumisvastaseid vahendeid aga ka arutelusid sooidentiteedi ja seksuaalse orientatsiooni üle.

Pressikonverentsil rõhutas Doria, et tema administratsioon “ei tegele sooideoloogiaga” ning kinnitas veelkord, et seesugused materjalid eemaldatakse: “Laste ja noorukite jaoks ei ole hea, et koolis sellist teemat käsitletakse.” Ka tema haridussekretär Rossieli Soares oli nende materjalide kooli imbumise üle üllatunud.

Brasiilia riiklik hariduskava puhastati LGBT- ja sooideoloogiast

Brasiilia esindajatekoda jättis Brasiilia riiklikust hariduskavast sooteemasid käsitleva sisu spetsiaalselt välja ning kohalikud omavalitsused järgisid valitsuse eeskuju. Kuigi mõisted “sooidentiteet” ja “seksuaalne orientatsioon” olid Brasiilia riikliku hariduskava suunistesse sisse kirjutatud, eemaldati need tekstist president Michel Temeri valitsemisajal. Temer oli ametis ajutise presidendina pärast LGBT-liikumist ja homofoobia kriminaliseerimist toetanud vasakpoolse presidendi Dilma Rousseffi ametist kõrvaldamist eelarveseaduste rikkumise tõttu. 

Toimetas Martin Vaher

Brasiilia president puhastab koolid soo- ja homoideoloogiast