Poola lippudega rahvahulk tähistamas riigi iseseisvuspäeva. Foto: Scanpix

Poola iseseisvuspäeval, 11. novembril, kogunesid Varssavis tuhanded "fašistid ja teised paremäärmuslased" mitte ainult Poolast, vaid ka Rootsist, Ungarist, Slovakkiast ja mujalt, et marssida deviisi all "Me tahame Jumalat!". Ida-Euroopas on veel väga vähe moslemitest immigrante ning seal õitseb paremäärmuslus, teatab Briti väljaanne Daily Mail.

  • Kõrvuti marsivad uuspaganlikud paremäärmuslased ja katoliiklased;
  • väidetavalt pööravad demokraatias üles kasvanud idaeurooplased demokraatlikele väärtustele selja;
  • paremäärmuslaste kasvu taga olevat Venemaa;
  • antifašistid tulid rahvuslaste vastu protestima homolippudega.

Sõnad "Me tahame Jumalat!" pärinevad ühest Poola kristlikust laulust, mida tsiteeris tänavu riiki väisanud USA president Donald Trump.

Briti väljaanne osundab ekstremismivastase ühenduse "Mitte kunagi enam" juhti Rafal Pankowskit, kelle hinnangul kasutavad korraldajad kristlust ära, et markeerida oma identiteeti, mis on peamiselt islamivastane. Roomakatoliiklaste kõrval osalevad marsil uuspaganlikud paremäärmuslased.

Varssavi marss on kujunenud suurimaks "paremäärmuslike ekstremistide" kogunemiseks maailmas.

Rahvuslippudega inimesed Poola iseseisvuspühal. Foto: Scanpix

Ekstremismivastane aktivist Pankowski lisab, et demokraatia tingimustes Ida-Euroopas üles kasvanud põlvkond on paradoksaalselt "demokraatlikele väärtustele" selga pööramas ja on vastuvõtlikumad "ksenofoobsele ja paremäärmuslikule natsionalismile" – ja nii jääb see aastateks.

Slovakkia mõttekoja Ühiskonnauuringute Instituut president Grigorij Meseznikov aga leiab, et paremäärmuslaste kasvu taga on Venemaa, kes õhutab takka Euroopa Liidu ja USA-vastaseid meeleolusid.

Rahvuslaste vastu protesteerivad antifašistid olid laupäeval välja tulnud vikerkaarevärviliste homolippude all.

Homoplagudega Poola antifašistid. Foto: Scanpix