Foto: Bigstockphoto

Briti väljaanne The Express raporteerib, et saareriigi võimud testivad alates veebruarist mitmete nädalate vältel uut elanikkonna sõjast või üleriigilisest kriisist teavitamise süsteemi. 

Süsteemi eesmärgiks on teavitada hetkega kogu elanikkonda äsja valla pääsenud või pääsevast sõjast või pandeemiast. Eesmärk on luua võimekus saata "riiklik hoiatussõnum" (National Warning Message) kõikidele mobiilinumbritele. Enne sõnumi läkitamist kavatseb Briti valitsus käivitada avalikkuse teavitamise kampaania, et laekunud testsõnumid ei käivitaks masspaanikat. 

Võimude sõnul loodab valitsus, et testsõnum on ainus kord, kui sõnum on reaalselt vaja välja saata ning kinnitab, et sõnum läkitatakse teele üksnes selleks, et verifitseerida süsteemi töökindlust. 

Viimane kord kasutas Briti valitsus riiklikku teavitussõnumit koroonapiirangute kehtestamise ajal märtsis 2020, sundides inimesi koduaresti. Toona oli sõnumite edastamine kohmakas ning nõudis iga mobiilioperaatori aktiivset koostööd. Uus sõnum on plaanis saata nutitelefonidesse mitte SMSi, vaid mobiilirakenduse teel. 

Kuigi rakendust on võimalik telefonist kustutada, on ebatõenäoline, et enamus elanikkonnast seda teeks, kuna enamus inimesi ei ole selle olemasolust lihtsalt teadlikud. 

Toimetas Adrian Bachmann