Facebooki logo Euroopa Liidu tähtede taustal. Foto: Dado Ruvic, Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu mittevalitud täidesaatev organ ähvardab enama kui “mitteseadusandlike” meetmetega, kui Facebook, Twitter ja YouTube ei tsenseeri 24 tunni jooksul nende poolt ebaseaduslikuks hinnatud kirjutisi.

Teatavasti lubasid USA netigigandid maikuus Euroopa Komisjoni “tegevusjuhendile” alla kirjutades teha koostööd “vihakõnelejate kriminaliseerimise ja sanktsioneerimise” valdkonnas ning pühenduda promoma “sõltumatuid vastunarratiive.”

Eile lisas õigusvolinik Věra Jourová tsensorite otsingunimekirja ka “võltsuudised,” vahendab Breitbart. Brüssel on nördinud, et praeguse seisuga viiakse lubadusi ellu vaid Saksamaal ja Prantsusmaal ning sealgi võtab tsenseerimine liiga kaua aega.

Vaid 40 protsenti tuvastatud juhtumitest vaadatakse üle 24 tunni jooksul, on komisjon avastanud. Twitter olevat kõige aeglasem, YouTube aga nobedaim.

“Kui Facebook, YouTube ja Microsoft tahavad veenda mind ja ministreid, et see mitteseadusandlik lähenemine toimib, siis nad parem tegutsegu kiiresti ja pingutagu lähikuudel kõvasti … veebi [vahendusel toimuva] radikaliseerimise, ebaseadusliku vihakõne ja võltsuudiste” vallas, ütles Jourová Financial Timesile.

“Võltsuudised” tõusid päevakorda seoses “vale” isiku osutumisega USA presidendivalimiste võitjaks.

Kriitikud on kinnitanud, et Brüsseli poolt pakutud tegevusjuhend on niivõrd ähmane, et võib ühes vihaste sõnadega piirata ka sõnavabadust.