Austraalia terviseminister Greg Hunt. Foto: Scanpix

Austraalia ja Itaalia kaksikkodakondsusega Ameerika Ühendriikide keskosariikides elav õpetajanna Carina Benton kirjutab portaalis The Federalist, et kui tennisetäht Novak Djokovic arvas lihtsameelselt, et Austraalia austab tema valikuvabadust ennast mitte vaktsineerida, on riik juba kaks aastat oma enda kodanike vabadusi rahvatervise hädaolukorra ettekäände alla surunud.

Ma ei taha kuidagi jätta paremat muljet olukorrast, kuidas Austraalia võimud piinasid maailma meeste esireketit Novak Djokovici põhjusel, et ta keeldus ennast süstimast Covidi vaktsiiniga ega alahinnata stressi ja pettumust, mida tema kinnipidamine ning sellele järgnenud väljasaatmine põhjustas. Samas kui vaadata Djokovici saaga positiivsemat poolt, siis talle anti vähemalt võimalus riigist lahkuda.

Paraku sama ei saa öelda tavaliste austraallaste kohta, kes keelduvad vaktsiinisüstist ja keda sellel põhjusel kurja moodi taga kiusatakse nii kesk- kui osariikide valitsuste ning marutõves rotveileri moodi ajakirjanduse poolt. Samas kui vaadata vaktsineeritud austraallasi, siis nende olukord pole sugugi parem. 

Nagu selgitab Rebel Newsi ajakirjanik Avi Yemini, ümbritseb Djokovici väljasaatmise asjaolusid tänaseni suur segadus ja seda isegi austraallaste seas, kes väidetavalt suuremas osas toetavad tema riigist välja viskamist.

2021. aasta novembris anti Djokovicile ajutine viisa, mis lubas tal osaleda jaanuaris toimuvatel Australian Open võistlustel. Vaatamata riigi terviseministri Greg Hunti Tennis Australiale antud segastele sõnumitele, sai Djokovic Tennis Australia meditsiinivaldkonna juhilt detsembris kirja, milles väideti, et talle on "antud COVID vaktsineerimise osas meditsiiniline vabastus" põhjusel, et ta on hiljuti haiguse läbi põdenud. "Karantiini vaba riiki sisenemist" lubas ka Austraalia reisija deklaratsiooni internetirakendus (Australian Travel Declaration app).    

Kui Djokovic 5. jaanuaril Austraaliasse saabus, peeti ta kinni, kuulati piirivalveametnike poolt üle, anti talle teada, et tema viisa tühistatakse ja saadeti seejärel ebaseaduslike sisserändajate kinnipidamisasutusse. Djokovici juristid kaebasid viisa tühistamise kohtusse ja 10. jaanuaril otsustas Föderaalne Ringkonnakohus, et viisa tühistati põhjendamatult ning kästi Djokovic kinnipidamisasutusest vabastada. 

Kohtu otsus oli siiski vastukarva föderaalsele sisserändeministrile Alex Hawke'ile, kes rakendas oma kaalutlusõigust ja tühistas ühepoolselt Djokovici viisa, tuues põhjenduseks "tervise ja heakorra". Tegemist oli otsusega, mille kohta Föderaalkohtu täiskolleegiom leidis, et see on igati seaduslik, samas keeldudes võtmast seisukohta otsuse põhjendatuse osas. 

Kuigi meedia tegi kära selle ümber, et Djokovic ei maininud oma viisadokumentides hiljutist reisi Hispaaniasse, tuleb Austraalia valitsuse vaenu põhjus Djokovici vastu välja hoopis kohtudokumentidest. Võimud leidsid nimelt, et Djokovic võib "süvendada vaktsiinivastast meelsust" ja meelitada inimesi valitsuste korralduste küsimuse alla seadmise, iseseisva mõtlemise ja ise enda tervisevalikute tegemise ohtlikule teele. 

Serbia president Aleksandar Vučić heitis Austraalia võimudele ette, et need alandasid Djokovici taga kiusates hoopis ennast. Tõde on paraku selles, et Austraalia juhtpoliitikud ja neile nõu andvad rahvatervise šarlatanid on piinanud Austraalia kodanikke juba kaks aastat. Piirangud, Austraalia välispiiri sulgemine, millele järgnes osariikide piiride sulgemine ja tänaseks kehtestatud häbiväärne vaktsineerimiskohustus, rikuvad elajalikult inimeste isikuvabadusi. Kõnealuste piirangute julmusele pole 122-aastase Rahvaste Ühenduse (Commonwealth) ajaloo jooksul midagi kõrvale panna.  

Austraallaste piinamise räiged näited

Austraalia rahvatervise türannia on sügavalt puudutanud kõiki, nii vaktsineeritud kui vaktsineerimata, australlasi. Üles võib lugeda terve rea jubedaid lugusid sellest, kuidas australlastel on peale osariikide piiride sulgemist keelatud pöörduda tagasi oma perekondade juurde ja kodudesse, kuidas neil on keelatud külastada haigeid ning suremas lähedasi, sealhulgas vastsündinuid. 

Eelmise aasta lõpus soovis Melbourne'i abielupaar, kes mõlemad olid täielikult vaktsineeritud, külastada Lääne-Austraalia osariiki, et tuua koju oma enesetapu sooritanud 20-aastase poja surnukeha. Neile öeldi, et nad peavad osariiki saabudes veetma hotellis 14-päevase karantiiniperioodi. Kuna neil olid kodus teised lapsed, siis nõustumine selliste karantiinitingimustega ei olnud võimalik. Sarnane olukord tabas ka Perthist pärit abielupaari, kes lendasid Sydney'isse oma enesetapu teinud tütre surnukeha järele ja pidid tema säilmetega veetma kaks nädalat karantiinis, kuna Lääne-Austraalia sulges kiirkorras oma koju tagasi pöörduvate elanike jaoks piirid.

Kui võimud avastasid, et Darwini elanik Hayley Hodgson oli Covidisse nakatunud sõbraga lähikontaktis, külastas tema kodu politsei, kes viis ta 14 päevaks Põhjaterritooriumi kinnipidamislaagrisse ja ta pidi selle aja seal veetma isegi vaatamata kolm korda antud negatiivsele testile. Põhjaterritooriumi päris elust täielikult irdunud peaminister Michael Gunner, kes hiljuti jauras, et sõltumata inimese vaktsineeritusest "kui sa oled vaktsineerimiskohustuse vastu, oled sa absoluutne vaktsiinivastane", alustas 2022. aastat keeluga, mille järele 16-aastased ja vanemad vaktsineerimata inimesed ei tohi kodust lahkuda isegi tööl käimiseks ning trenni tegemiseks.   

See, kuidas Austraalia on hüljanud oma kunagi kõrges hinnas olnud demokraatlikud põhimõtted, on heitnud varju isegi minu enda elu üle. Neli päeva peale uue aasta saabumist lahkus minu isa ootamatu südameataki järel elust. Eraldatus võimendab kurvastust – ma pole oma perekonda näinud pandeemia algusest saadik, kuna seda on takistanud igasugu hullumeelsed keelud ja käsud: piiride sulgemised, karantiinireeglid ja tänaseks Austraalia kodanikele, kes reisivad riiki ja riigist välja, kehtestatud vaktsineerimiskohustus.

Minu isa teenis aastakümneid oma kodumaad – ta oli pensionil armee kolonel, mitmete autasudega pärjatud sõdur, Vietnami sõja veteran, ÜRO rahvuvalvaja ja mitmete peaministrite majandusnõunik ning kõnede kirjutaja. Kui keegi oleks talle kunagi öelnud, et 2022. aastal ei lubata tema tütart teadmata aja jooksul vaktsineerimiskohustuse tõttu oma sünniriiki selleks, et ta saaks tulla tema matusele, oleks ta olnud sellisest väljavaatest äärmiselt šokeeritud.

Austraalia vasakpoolsed teevad näo, nagu nad elaksid demokraatias

Kui Ameerika Ühendriikide meedia hakkas pöörama tähelepanu, mis Austraalias toimub ja küsima asjakohaseid küsimusi; kui USA poliitikud, nagu näiteks Florida kuberner Ron de Santis süüdistasid riiki, et see on kaldunud totalitarismi, siis vasakpoolsed, nagu Austraalia Guardiani ajakirjanik Van Badham pandi kiiruga kirjutama arvamuslugusid, mis pidid igasuguse rahulolematuse ning süüdistused lämmatama. Kõrgilt positsioonilt esinev Badham kinnitas, et demokraatiaga on Austraalias kõik korras ja pilkas ameeriklasi, et need usuvad ja levitavad Ameerika vaktsiinivastaste ning äärmusparempoolsete agitaatorite "interneti pimedamates nurkades" loodud "häirivat müüti".  

Seda sama taktikat üritas kasutada hiljuti Joe Roganile antud intervjuus Austraalia ajakirjanik Josh Szeps. Ta sepitses valmis isegi nürimeelse metafoori, millega õigustas ajakirjaniku Tim Pooli nimetamist paremäärmuslaseks, kuna viimane mõistis hukka Austraalia karantiinilaagrid. Rogan sellist demagoogiat välja ei kannatanud ja pani Szepsi viisakalt ning otsekoheselt paika.

Ameeriklastel on õigus tunda muret selle üle, mis rullub lahti Austraalias. Kuid nad ei peaks liiga palju tähelepanu osutama sellele õnnetusele nii, et neid endid ähvardavad ohud jäävad tähelepanuta. Tuleb välja, et paljudes demokraatide juhitud USA suurlinnades, nagu näiteks Seattle, San Francisco, New York ja isegi riigi pealinnas pole võimalik täna hakkama saada kui inimesel ei ole ette näidata vaktsineerimistõendit. Hawaii nõuab USA kodanikelt, kes saabuvad väljastpoolt osariiki, kas vaktsineerimistõendit või negatiivset testi. Joe Bideni valitsus mängib mõttega hakata siseriiklikel lennureisidel nõudma inimestelt vaktsineerimistunnistust. 

Rahvatervise hädaolukorra sildi all kehtestatud hullumeelsed poliitikad on nuhtluseks üle maailma. Austraalias võib näha, kuhu sellised totalitaarsed suundumused võivad välja jõuda ja kuidas kontrolli alt väljuda. Austraalia võimud soovisid Djokovici peal toime panna näidishukkamise, selleks et oma vaevatud ja segaduses kodanikelt teenida mõned odavad poliitilised plusspunktid. Süüdlase asemel tegid nad Djokovicist hoopis märtri.

Tennisetähte alandati ja tal keelati võistlustel osalemine, kuna ta keeldus allumast meditsiinitüranniale. Tema poliitiline tagakiusamine on austraallaste jaoks, kellelt on Covidi kultusesse langenud, oma volitusi ületava, politseiriigi poolt põhivabadused ära võetud, võimsaks sümboliks. 

Tõlkis Karol Kallas