Uus koroonaviirus. Foto: Wikimedia

Uus koroonaviirus võib 30-40ndates eluaastates inimestel, kellel muid raskeid haigustunnuseid ei esine, ootamatuid insulte põhjustada, kirjutab CNN.

CNNiga suhelnud New Yorgi arstide sõnul ei pruugi säärased patsiendid isegi häirekeskusesse helistada, kuna on teada, et haiglad on koroonaviiruse tõttu ülekoormatud.

On aina rohkem tõendeid selle kohta, et COVID-19 infektsioon võib põhjustada vere tavatut hüübimist, mis võib omakorda insuldi põhjustada.

New Yorgi Mount Sinai haigla neurokirurg Dr. Thomas Oxley ning tema kolleegid jagasid CNNiga infot viie patsiendi kohta, keda nad olid ravinud. Kõik olid alla 50 aasta vanad, ning kõigil olid kas kerged COVID-19 sümptomid või puudusid sümptomid sootuks. "Tundub, et viirus põhjustab suurenenud hüübimist suuremates arterites, mis põhjustab raske insuldi," märkis Oxley.

"Meie raport näitab seitsmekordset kasvu ootamatutes insultides noorte inimeste puhul viimase kahe nädala jooksul. Enamikul neist patsientidest puuduvad varasemased haigusnähud ning nad olid kodus kas kergete sümptomitega või kahel juhul ilma igasuguste koroonaviiruse sümptomiteta," lisas ta. Kõik patsiendid said positiivse koroonaviiruse proovi ning kaks neist lükkasid kiirabi kutsumist edasi.

Ka teised arstid on viidanud, et kriisi ajal ei kipu inimesed kiirabi kutsuma või EMOsse minema.

Nii noorte inimeste puhul on insuldid ebatavalised, eriti suurtes aju veresoontes.

"Võrdluseks – viimase 12 kuu jooksul oleme ravinud keskmiselt 0,73 alla 50 aastast patsienti, kellel on olnud suuremas veresoones insult," kirjutas arstide tiim artiklis, mis peatselt ühes meditsiiniajakirjas avaldatakse.

Tromboos suures veresoones põhjustab raskeid tagajärgi, kui vereklombi koheselt ei eemaldata. Vähemalt üks patsientidest on surnud ning ülejäänud on kas taastusravil, intensiivravil või insuldiüksuses. Üks patsientidest läks koju, kuid vajab siiski intensiivravi, märkis Oxley.

Ajurakud surevad, kui vere liikumine peatub, ja mida kauem veresoon suletud on, seda suurem on ka ajukahjustus. Seetõttu on kiire ravi ülitähtis. "Kõige efektiivsem ravi on vereklombi eemaldamine, aga see tuleb teha 6-24 tunni jooksul," märkis Oxley.

Tema sõnul peaksid inimesed end jälgima koroonaviiruse sümptomite osas ja helistama häirekeskusesse, kui neil tekivad insuldi sümptomid. Siiani on inimestel soovitatud kiirabisse helistada vaid siis, kui neil tekib kõrge palavik või hingamisprobleemid, sõnas Oxley.

Toimetas Jaanus Vogelberg