Costa-Rica president Rodrigo Chaves Robles koos lätlannast abikaasa Signe Zeicatega pärast presidendivande andmist Foto: Scanpix

Kevadel Costa-Rica presidendiks valitud Rodrigo Chaves Robles lõpetas riigis kohustusliku Covid-19 vaktsiiniga vaktsineerimise ja kinnitas, et iga tegu ükskõik kelle vastu, kes ei taha ennast vaktsineerida, on ebaseaduslik.

"Tänasest ei ole vaktsiinid enam kohustuslikud," sõnas president 3. augustil pressikonverentsil. "Ja seetõttu on iga tegu kellegi vastu, kes ei taha olla vaktsineeritud, tegu, mis on vastuolus seadusega," vahendab presidendi sõnu LifeSiteNews.

Käesoleva aasta aprillis presidendiks valitud Robles, kes on ise vaktsineeritud ja julgustas ka teisi vaktsineerimise peale mõtlema, sõnas, et tema seisukoht on, et "inimestel on fundamentaalne vabadus valida."

"Kuid, kui te ei taha [ennast vaktsineerida], nagu ma ütlesin ka oma valimiskampaanias: Costa-Rica inimesed ei ole karjaloomad, keda lüüa kepiga ja sundida ennast vaktsineerima," lisas Robles pressikonverentsil. 

President osutas siinjuures WHO avaldusele 2021. a. aprillist, kus seisab, et vaktsineerimiskohustus "riivab vabadust ja individuaalseid õigusi" ja "peab olema tasakaal ühiskondliku hüve ja individuaalsete vabaduste vahel."

Ühtlasi tõi president välja, et Costa-Rica rahvuslik vaktsineerimise ja epidemoloogia komisjonil ei olnud voli kehtestada vaktsineerimiskohustust, kuna komisjoni volitused olid selleks ajaks juba tegelikult lõppenud, mistõttu vaktsineerimiskohustuse kehtestamine oli ebaseaduslik. 

"Kui seda neile üteldi, jäid nad kõik vaikseks. Nad ütlesid, et mitte keegi ei maininud neile, et nende volitused on lõppenud. Ja mitte keegi seda ka ei küsinud, kuni ministeerium hakkas asja uurima."

President eitas, nagu tema valitsus oleks vaktsiinivastane. Paljud valitsuse liikmed on vaktsineeritud. 

Costa-Ricas kehtestati 2021. a. oktoobris vaktsineerimisnõue avalikus elus osalemiseks, ilma süstimata ei olnud näiteks võimalik külastada kaubanduskeskusi, söögikohti, spordisaale ja hotelle. Samuti kehtestati vaktsineerimiskohustus avalikele teenistujatele ja ühtlasi oli ka ettevõtjatel õigus kehtestada oma töötajatele vaktsineerimiskohustus. 

Costa-Ricast sai 2021. a. novembris esimene riik, kus hakati vaktsineerima lapsi pärast seda, kui USA-s anti luba vaktsineerida Pfizeri koroonavaktsiiniga lapsi alates viiendast eluaastast. 

Costa-Rica endine president Carlos Alvarado sõnas oma viimases kõnes 2022. a. mais, et Costa-Rica oli üks "välja valitud riikidest maailmas, kus rohkem kui 85% elanikkonnast on vaktsineeritud vähemalt ühe doosiga."

Toimetas René Allik