Foto: Piqsels

Peale Covid-19 levikut on hakanud teistmoodi käituma ka teised inimeste külmetushaigused ja kui varem põdesid lapsed külmetushaigused läbi kodus, siis nüüd vajatakse tihti haiglaravi. 

Maikuus olid ühel hetkel Yale New Haveni Lastehaiglas ravil lapsed, kellel oli korraga seitse hingamisteede haigust. Neil oli adeno- ja rinoviirus, respiratoorne süntsütiaalne viirus ja inimeste metapneumoviirus, gripp ja paragripp ning kõigele lisaks koroonaviirus – millest viimast peavad eksperdid ebatavalise tavahaiguste leviku süüdlaseks, vahendab Washington Post

"Selline asi pole tüüpiline ühelgi aastaajal ja kindlasti mitte mais, ega juunis," rääkis ajakirjanikele Yale'i pediaater ja nakkushaiguste kontrollimise ekspert Thomas Murray. Tema sõnul olid mõned lapsed, kes vajasid haiglaravi, üheaegselt nakatunud kahe viirusega ja mõned kolmega. 

Peale kahte aastat Covid-19, on tuntud viirused hakanud käituma tundmatul viisil. Respiratoorne süntsütiaalne viirus (RSV) on seni levinud üldjuhul ainult talvekuudel.

Rinoviirus, mis põhjustab tavalist külmetust, kulgeb väga harva nii raskelt, et inimesed vajaksid haiglaravi.

Gripp, mis [Ameerika Ühendriikides] ilmus detsembris korraks välja, olles enne seda rohkem kui aasta kadunud, kadus taas jaanuaris koos koroonaviiruse uue Omikroni tüvega. Tänaseks on gripp tagasi, kuid sellest puudub Yamagata nimeline levinud viirusetüvi, mida pole nähtud alates 2020. aasta algusest. Teadlaste sõnul võib see olla välja surnud, kuid samas ka kuskil varjus oodata aega inimeste immuunsüsteemide ründamiseks. 

Seninägematud viirusepuhangud annavad tunda nii haiglates kui laboratooriumites. Arstid kujundavad ümber ravipraktikaid ja kavatsevad näiteks inimesi gripi vastu vaktsineerida kevadel ning suvelgi. Arvatakse, et teadlastel on harukordne võimalus teha selgeks, millist mõju avaldavad inimeste käitumise muutused, nagu näiteks kodudesse sulgemine, maskikandmine ja sotsiaalne eraldumine, viirustele ning millist evolutsioonilist eelist võib SARS CoV-2 kasutada ära oma mikroskoopiliste konkurentide vastu, 

Teadlaste sõnul on tegemist "tohutu loodusliku eksperimendiga" ja eMed terviseplatvormi teadusdirektori Michael Mina sõnul on haiguste hooajalisuse muutused tingitud sellest, et inimesed pole viimasel ajal väga palju tavaliste viirustega kokku puutunud, mis teeb nad nende suhtes rohkem haavatavaks.

Yale Meditsiinikooli hingamisteede viiruste eksperdi Richard Martinello sõnul on isegi tavaline külmetus muutunud hulga nakkavamaks ja inimesed põevad seda raskemal kujul.

Inimestel on olemas immuunmälu, mis pandeemia ajal sai kannatada ja ekspertide sõnul on kirjeldatud erakorralised haiguspuhangud suuresti sellest tingitud. Lisaks on näiteks 35–40 aastastel inimestel hakanud esinema vöötohatist, mis tavaliselt on vanemate ja nõrgenenud immuunsüsteemiga inimeste mure.

Ameerika Ühendriikides on sõltuvalt osariigist vaktsineeritud Covid-19 vastu 16–65 protsenti lastest ja "täielikult vaktsineeritud" 67,3 protsenti elanikkonnast.

Mitmed maailmakuulsad arstid ja tervishoiuteadlased hoiatavad, et mRNA vaktsiinid võivad märkimisväärselt kahjustada inimeste immuunsüsteemi, mis omakorda põhjustab tervishoiusüsteemide kokkukukkumise. Üks mRNA vaktsiinide leiutajatest Robert Malone leiab, et need teevad Covid-19 nakatumise ohtlikumaks.