WEFi juht ja Davose kõnekoosoleku korraldaja Klaus Schwab. Foto: Scanpix

Igaaastane maailma nomenklatuuri Davose kogunemine toimus seekord küll virtuaalselt, kuid maailma muutmise eesmärgid sõnastati märksa ambitsioonikamalt. Jõulisema sõnumina jäi Hiina viiruse pandeemia tuules kõlama “suure lähtestamise” vajadus, mis jagati mitmeks väiksemaks lähtestamiseks, vahendab Karol Kallas.

Maailma Majandusfoorumi (WEF) poolt korraldataval nomenklatuursel üritusel, mis tavajuhul toimub Šveitsi Davose suusakuurordis, said sõna teiste hulgas Hiina ülemus Xi Jinping, Venemaa president Vladimir Putin ja et “universumi kuningad” ennast liiga hästi ei tunneks, lisati esinejate sekka ka kliimanoor Greta Thunberg.

Sõda vaesusega

Üheks tõsisemaks WEFi foorumi teemaks osutus pandeemia põhjustatud majanduskahjud.

Eelmise aasta jooksul kadus maailmast vähemalt 225 miljonit töökohta, mida on neli korda rohkem kui 2008. aasta finantskriisi ajal. Oxfam, vaesusega võitlev mittetulundusühendus väidab, et kui maailma 1000 kõige rikkamat inimest suutsid oma kahjud juba pandeemia esimeste kuude jooksul maandada, siis maailma vaeste jaoks võib kuluda terve kümnend, et tänasest kriisist üle saada.

Oxfami tegevjuht Gabriela Bucher võttis nimetatud väikese lähtestamise kokku: võrdsus. See on [meie] sõnum. See on nõudlus.

Natukenegi ajalugu tundvates inimestes tekitab selline üleskutse õõva, sest kui mingid tegelased, eriti nii “kõrgelt” kui Davose foorum ja ühe maailma suurima MTÜ tippjuht, hakkavad kuulutama “vabadust, võrdsust ja vendlust” on aeg varju pugeda.

Vaktsiininatsionalism

Majanduskatastroofiga silmitsi seisvad maailma juhid üritasid vähemalt sõnades jätta mulje, et nad teavad, mida teha.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kuulutas 26. jaanuaril peetud kõnes: “Me murrame sellest pandeemiast välja ainult majandusega, mis keskendub rohkem ebavõrdsustega võitlemisele.”

Lõuna-Aafrika president Cyril Ramaphosa – kellel on väga suured teened oma riigi esimese maailma riigist kolmanda maailma pommiauguks pööramisel – hurjutas riigi- ja ärijuhte “vaktsiininatsionalismi” eest. Tema sõnul kinnitavad rikaste riikide juhid küll, et Hiina viiruse näol on tegemist üleilmse pandeemiaga, kuid samas “kugistavad” need riigid vaktsiine enda tarbeks.

Jordaania kuningas Abdullah teatas, et maailma juhid vastutavad üle ilma erinevate sisse- ja väljarändajate tervise eest. Jordaania on üks esimesi riike, kes hakkas sisserändajaid Hiina viiruse vastu vaktsineerima.

Hiina Kommunistliku partei esimees Xi lubas aidata riike ja regioone, mis ei saa pandeemia haldamisega hakkama ning tagada, et vaktsiinid jõuavad ka arengumaadesse.

Kuri Greta ja Suur Roheline Plaan

Rootsi kliimanoor Greta Thunberg pidas foorumil hingestatud kõne, milles kritiseeris Davose nomenklatuuri: “Me saame aru, et maailm on keeruline ja suuri muutusi ei saa ellu viia üleöö, kuid te olete siin rohkem kui kolm aastakümmet teinud ainult blaa-blaa-blaa. Kui palju aastaid teile veel on vaja? Sest kuigi me seisame silmitsi kliimakatastroofiga, eirab maailm seda tänaseni.”

Palju räägiti maailmamajanduse rohestamisest ja süsihappegaasi heitmete vähendamiseks lubati kasutusele võtta plokiahel. Euroopa Liit on otsustanud aastaks 2035 teha kogu majanduse roheliseks, millise tee on otsustanud ette võtta ka Ameerika Ühendriikide uus võim.

Suure Tehno lähtestamine

Euroopa Liidu ülemkomissar Ursula von der Leyen hoiatas riigi- ja ärijuhte Suure Tehno “tohutu mõjuvõimu” eest. Lahendusena pakkus ülemkomissar välja rohkem regulatsioone.

“Internetiplatvormide ärimudelitel on mõju ja seda mitte ainult vabale ja õiglasele konkurentsile, vaid ka meie demokraatiatele, meie turvalisusele ja meie info kvaliteedile,” selgitas Leyen.

Tehnoloogafirmad jäid ka Venemaa presidendi Putini hambusse, kes süüdistas neid “seaduslike demokraatlike institutsioonide asendamises”.

Mitmed kommentaatorid on osutanud, et Leyeni suguseid rahvusvaheliste organisatsioonide komissare ja riigijuhte ei häiri mitte suurte tehnoloogiaplatvormide sekkumine riikide demokraatiasse, sõnavabaduse piiramine ja monopoliseisund, vaid see, et selline võim ei ole nende kontrolli all.

Kunstteadvuse eetiline lähtestamine

Alates tooteloome kallutatuse kuni rassilise ebaõigluse väljajuurimiseni, algatasid rohkem kui sada ettevõtet, valitsust ja vabaühendust globaalse lähtestuse, millega soovitakse teha kunstteadvus hulga eetilisemaks ja läbipaistvamaks.

Globaalne KT rakkeallianss (Global AI Action Alliance) hakkab tegelema kunstteadvuse eetilise kasutamise tööriistade ja parimate praktikate tuvastamisega, mis peaks maailmamajandusele aastaks 2035 lisama väärtust 14 triljoni USA dollari ulatuses.

Toidusüsteemide ja maakasutuse lähtestamine

Maailmas läheb aastas väidetavalt raisku miljard tonni toitu ja põllumajandus on üks suurimaid veekasutajaid, kliimarikkujaid ja eluslooduse hävitajaid. Lubatakse, et kõnealuse lähtestamisega võib nõndanimetatud looduspositiivne majandus luua aastaks 2030 juurde 395 miljonit uut töökohta. Käesoleval aastal toimuvad suured rahvusvahelised kõnekoosolekud Biomitmekesisuse konventsiooni 15. kokkusaamine Biodiversity COP15 ja ÜRO Toidusüsteemide Tippkohtumine (UN Food Systems Summit), kus pannakse paika 395 miljoni toidutöökoha loomise ning toidusüsteemide lähtestamise täpsem tegevuskava.

Asjaosaliste sõnul on Hiina viirus paisanud nälja piirile ümber 270 miljoni inimese ja kahel miljardil inimesel puudub ligipääs turvalisele, toitvale toidule.

Breitbarti kolumnist James Delingpole kirjeldab davoslaste suure lähtestamise plaane järgnevalt: “[tegemist on] maailma totalitaarse anastamisega, kus pisike eliit tahab kontrollida tavainimeste elude pisimatki nurka ja alandada nad keskaegsete pärisorjade staatusesse.”  

Ilmavõrguajakiri The American Conservative nimetab Davost lihtsalt “steroide täis süstitud jõugukapitalismiks”.

Maailma nomenklatuuri virtuaalne kõnesabat pandi toime 25. jaanuarist 29. jaanuarini.

Arvamusloos on kasutatud Thomson Reuters Sihtasutuse materjale.