Foto: Piqsels

Alates ajast kui Disney astus valjuhäälselt vastu Florida osariigi otsusele, millega keelati lasteaedades ja algkoolis laste ajude sugupropagandaga pesemine, on ettevõte kaotanud oma väärtusest ligi 34 miljardit dollarit.

Florida seaduseandjad võtsid märtsis vastu seaduse HB 1557, mis vastaliste poolt on saanud nimeks "ära ütle pede" (Don't Say Gay) ja mis kinnitati kuberner Ron DeSantise poolt seaduseks 28. märtsil. Samal päeval üllitas Disney avalduse, milles astus järsult HB 1557 vastu ja ettevõte lubas teha kõik endast oleneva, et see tühistataks, vahendab ZeroHedge.

Vahemikus 28. märtsist kui ettevõtte oma Florida seadusandjatega kurjustava avalduse avaldas, kuni 22. aprillini on Disney turuväärtus kukkunud 33,9 miljardi dollari võrra. 

Seaduse pooldajate sõnul annab see vanematele rohkem voli kaasa rääkida, kas ja millal nende lastele LGBTQ ideoloogilist valdkonda hakatakse tutvustama. Seadusega antakse lastevanematele samuti õigus kaevata kool kohtusse, kui see peaks mõne seaduse punkti vastu eksima.

Seaduses kirjutatakse: "Lastele ei tohi koolitundides õpetada seksuaalset orientatsiooni või sooidentiteeti alates lasteaiast kuni kolmanda klassini. Samuti ei tohi neid aineid õpetada viisil, mis pole eakohased, või lapse arengutasemele vastavad, ega kooskõlas osariigi standarditega."

DeSantise sõnul on "vanematel kõik õigused teada, milliseid teenuseid nende lastele koolis pakutakse ja lapsi tuleb kaitsta seksualiseerimise eest, mida mõnel pool soovitakse teha juba alates viiendast eluaastast".

Disney deklaratsioon, millega avaldati poolehoidu laste seksualiseerimisele, ajendas mitmeid lastevanemate ühendusi käivitama kampaania, millega kutsuti üles boikoteerima Disney tooteid, filme, teemaparke ja etendusi.

28. märtsil maksis Disney aktsia 136.90 dollarit ja ettevõtte turuväärtus oli 249.20 miljardit dollarit. 22. aprilliks oli aktsia väärtus kukkunud 118.27 dollarini ja turuväärtus 215.3 miljardi dollarini, ehk vähenenud 33.9 miljardi dollari võrra.

22. aprillil allkirjastas DeSantis lisaks seaduse, mis võttis Florida osariigis asuvalt Walt Disney Maailmalt ära kohaliku omavalitsuse staatuse, mis mõjutab suure tõenäosusega ettevõtte maksustamist. 

Disney'ile pole hästi mõjunud ka 29. märtsil uuriva ajakirjaniku Christopher F Rufo poolt sotsiaalmeediasse postitatud paljastavad videokaadrid, milles Disney juhid ja töötajad arutavad, kuidas lastele – kes moodustavad suurema osa ettevõtte toodangu tarbijatest – suruda paremini peale LGBTQIA+ ideoloogiat.  

Toimetas Karol Kallas