Donald Tusk (Jean-Claude Junckerilt musi saamas) rõhutab, et Donald Trump tõi seoses oma valimisvõiduga kaasa värsked transatlantilised väljakutsed. Foto: Aleksei Vitvitski, Sputnik/Scanpix

Euroopa Liidu juhid kutsusid kiirkorras Brüsselisse külla USA presidendivalimiste võidumehe Donald Trumpi, et välistada olukord, kus viimane sõlmib kaubandusleppe hoopis Suurbritanniaga.

Trump on kutsutud tippkohtumisele “niipea, kui teil vähegi on võimalik tulla (ingl. k. at your earliest convenience),” kirjutab Daily Mail.

Oma kirjas Trumpile ütlesid Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk, et tahavad muuhulgas arutada läbirääkimisel olevat Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahelist kaubanduslepet.

“Me kasutaksime seda võimalust, et kutsuda teid Euroopasse EL-USA tippkohtumisele niipea, kui teil vähegi on võimalik tulla,” kirjutasid kõrged euroametnikud.

“See vestlus võimaldaks meil kaardistada meie suhete suuna järgmiseks neljaks aastaks,” jätkus kiri.

Reporterite ees esinedes toonitas Tusk, et Ameerikat aitasid üles ehitada “itaallased, iirlased, poolakad, sakslased ja hispaanlased.”

“Austades küll Ameerika rahva demokraatlikku valikut, oleme me samal ajal teadlikud nende [valimis]tulemuste uutest väljakutsetest,” jätkas Tusk.

“Üks neist on hetkel ebakindlus meie transatlantiliste suhete tuleviku pärast.”

Sel pühapäeval kogunevad Euroopa Liidu välisministrid Brüsselisse erakorralisele koosolekule. Neil tuleb koos Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogheriniga “mitteametlik lõunasöök, kus vahetatakse mõtteid selle üle, kuidas pärast USA valimisi EL-USA suhetega edasi liikuda,” ütles kõrge esindaja pressiesindaja.