Donald Trump Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump allkirjastas kolmapäeval memorandumi, millega kustutas lahingutes haavata saanud sõduritele riigi poolt antud õppelaenud.

“Veteranid, kes on meie riigi eest toonud korvamatuid ohvreid, ei peaks rohkem millegi eest maksma. See on pigem Ameerika, kes on meie kangelastele võlgu suurima tänu, mis iganes võimalik,” vahendab Trumpi sõnu Breitbart.

President esines kolmapäeval 21. augustil Kentucky’is toimunud AMVETS sõjaveteranide organisatsiooni konverentsil, kus ta andis oma otsusest teada ja sealsamas ka memorandumi allkirjastas.

Trumpi sõnul kustutab dokument koheselt tuhandete haavata saanud USA sõdurite õppelaenud.

Memorandumis antakse haridus- ja veteranide asjade ministritele käsk, et invaliidistunud sõdurite õppelaenu võlad kustutaks viimaste jaoks võimalikult vähese tüliga.

Trump rääkis konverentsil ka edusammudest, mida tema administratsioon on veteranide abistamiseks teinud.

“Peale aastatepikkust eiramist oleme me lõpuks heastamas eelmise administratsiooni veteranide asjade ministeeriumi tehtud kohutavaid vigu,” rääkis Trump.

“Ameerika ei tohi mitte kunagi jätta maha oma kangelasi, kui need vajavad abi!”

Presidendi sõnul on ootejärjekordades olemise aeg vähenenud 33 protsenti ja veteranide asjade ministeerium suhtub oma töösse vastutustundlikumalt ning selle haldushalas on suur hulk tööle mitte sobivaid inimesi vallandatud.

“Kui keegi käitub teie või teiste veteranidega halvasti, siis me ju teame, mis juhtub,” küsis ta auditooriumilt. “Juhtub see, et “Te olete vallandatud!””

Kuulajatele tema jutt meeldis ja Trumpi sõnul on vallandatud üle 7600 oma tööle mittesobiva veteranide ministeeriumile alluva süsteemi töötaja.

Veteranid kiitsid heaks ka Trumpi sõnumi, et veteranide ministeeriumile alluvates haiglates on märgatavalt vähendatud opioidsete ravimite välja kirjutamist.

“Teile antakse valuvaigisti, mis ei tekita sõltuvust,” rääkis Trump. 

Ameerika president rääkis ka veteranide enesetappude ärahoidmisest, viidates tema valitsuse pingutustele hankida enesetapumõtetega veteranidele kiire toimega ninapihusti-antidepressant.

Johnson and Johnson on välja töötanud ninapihusti antidepressandi Spravato, mis kiideti käesoleva aasta märtsikuu alguses föderaalvalitsuse Toiduainete ja Arstirohtude Ameti (Food and Drug Administration; FDA) poolt heaks.

“Neil on siin riigis läinud nii hästi ja nad on teeninud meeletuid kasumeid ning ma arvan, et nad peaksid selle rohu andma meile tasuta,” rääkis Trump viidates ravimiettevõttele.

Lisaks õppelaenude kustutamisele vabastab Trumpi allkirjastatud määrus invaliididest veteranid ka kustutatud laenu pealt föderaalse tulumaksu maksmisest, vahendab Fox News. Samuti kutsus Trump üles käituma samal viisil ka osariike.

Invaliidistunud sõdurite õppelaene on kokku sadu miljoneid dollareid ja nimetatud õppelaenust vabastamise programm puudutab viitkümmend tuhandet inimest.

Ühtekokku on USAs õppelaene välja antud 1,6 triljoni dollari eest ja tegemist on sügava kriisi mõõtu probleemiga.

Toimetas Karol Kallas