Donald Trump. Foto: Scanpix

15. jaanuaril algab Iowa parteikongressidega Ameerika Ühendriikides valimishooaeg. 45. presidendist Donald Trumpist saab tõenäoliselt vabariiklaste presidendikandidaat ja allpool on üles loetud seitse tema jõulisemat valimislubadust.

Kui suur osa Trumpi programmist kujutab endast eelmisel ametiajal pooleli jäänud töö jätkamist, siis esile on kerkinud lisaks hulgaliselt uusi väljakutseid, vahendab Breitbart.

1. Lõpu tegemine ärklevale sooideoloogiale

Trump on korduvalt oma avaldustes mõistnud hukka "vasakpoolsete soo-hullumeelsuse", mida sunnitakse äärmuslastest progressistide poolt lastele ja noortele peale. Ta lubab teha lõpu igasugusele "noorte keemilisele, füüsilisele ja tundeelulisele väärastamisele ametisse astumise esimesel päeval".

Alustuseks tühistab ta demokraatide meditsiinisüsteemi sisse viidud "sugu kinnitava ravi". Viimane tähendab progressistide uuskeeles hormoonide ja puberteeditõkestite söömist ning kirurgilist "soomuutmist", mida pannakse toime muuhulgas laste peal. Trump lubab anda kõigile föderaalasutustele käsu lõpetada kõik programmid, mis aitavad kuidagi kaasa füüsilise ja sotsiaalse soo "üleminekule" ning seda hoolimata inimeste east.  

"Ükski haigla ja terviseteenuse osutaja, kes osaleb alaealiste keemilises või füüsilises vigastamises, ei vasta enam föderaalsetele tervise ja turvalisuse tingimustele ning jäävad ilma Medicaidi ja Medicare [osaliselt riiklike tervisekindlustuste] rahast.

2. Taastab õiguskorra

Ameerika suurlinnades on märkimisväärselt kasvanud kuritegevuse määr ja Trump lubab investeerida seninägematuid summasid politseinike palkamisse ning koolitamisse. Lisaks lubab ta tagada politseinikele töökohustuste täitmisel juhtunud õnnetuste [kui mõni kurjategija juhtub näiteks haiget saama jne] vastu eluliselt tähtsa õiguskaitse. Samuti lubab ta midagi ette võtta "äärmusmarksistidest prokuröridega, kes lasevad kurjategijaid ilma lunarahata vabadusse ja ei esita kurjategijate vastu süüdistusi".

Samuti lubab ta, et tema valitsuse justiitsministeerium algatab "äärmusvasakpoolsete prokuröride suhtes tsiviilasjad, et teha kindlaks, kas nende otsuste puhul pole tegemist ebaseadusliku rassipõhise õigusemõistmisega"

3. Kaitseb naisi

2023. aastal allkirjastas Trump "Presidendi lubaduse Ameerika Ühendriikide naistele", mis sisuliselt tähendab tagamist, et naised saavad olla ainult naissoost.

"Ainult naised saavad kanda lapsi. Ainult naised saavad olla emad. Minu valitsuse ajal ei õõnestata seaduse ega poliitikatega naiste ja tüdrukute staatust ning väärikust," kirjutatakse lubadustes.

4. Vanemlike õiguste toetamine

Kui tänane demokraatide valitsus võrdleb lapsevanemaid, kes pole rahul koolides toimuva sooideoloogia ja kriitilise rassiteooria ajupesuga, "kodumaiste terroristidega", siis Trump lubab anda vanematele sõnaõiguse tagasi.

5. Sõjaõhutajad ja globalistid vallandatakse

Trump lubab suhtuda tõsiselt süvariigi globalistidesse ja sõjaõhutajatesse, kuna nende tegevuse tõttu pole 3. maailmasõja oht olnud kunagi nii käega katsutav. Ta sõnul tuleb ühe esimese asjana "maja süvariigi sooelukatest puhtaks lüüa ja püüelda rahu poole".

6. Narkokartellide hävitamine

Trumpi sõnul tuleb narkokartellidesse suhtuda samamoodi kui Islamiriiki (ISIS). Demokraatide avatud piiride poliitika on "absurdne" ja "meie riiki hävitav reetmine".

Muuhulgas lubab ta kartellidele kehtestada mereblokaadi ja kuulutada need välismaisteks terroriorganisatsioonideks, millele võib saata kallale USA eriüksused.

7. Relvakandmise õiguse kaitsmine

Trump lubab tühistada oma ametisse asumise esimesel päeval demokraatide relvatööstuse vaenuliku poliitika. Lisaks palub ta kongressil valmistada ette seadus, millega kehtestatakse USA-s üleriigiline retsiprookne varjatud relvakandmise õigus. Ehk mõni äärmuspahempoolse valitsusega osariik võib oma elanikele muuta relva omamise keeruliseks, kuid sellel ei ole mingit õigust piirata teiste osariikide relvaomanike õiguseid. 45. president võrdleb relvakandmise voli autojuhiloa või abielutunnistusega, mis kehtivad üle osariigi piiride.

Toimetas Karol Kallas