Inimesed tunnevad end restoranis vabalt. Uppsala, Rootsi. Foto: Bigstockphoto

Dr Anti Kukkela kirjutab ajalehes Meie Maa, et maski kandmise kohustus ja vaktsiinipassi süsteem tuleb lõpetada, kuna need on ebaefektiivsed ja mittevajalikud.

"Enne koroonakriisi oldi teadusmaailmas seisukohal, et ülemise hingamisteede nakkuste korral on maskide toime nakkuse edasikandumise ja nakatumise piiramisel praktiliselt olematu. Seda toetab endiselt hiljutine Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi tellitud uuring, mille eesmärk oli välja selgitada maskikandmise tõhusus koroonaviiruse leviku piiramisel," kirjutab pikalt Soomes töötanud arst. Ühtlasi osutab autor, et kuigi koroonakriisi alguses väljendasid Eesti arstid ja teadlased meedias korduvalt, et maskid ülemise hingamisteede nakkuste korral ei kaitse, kehtestas valitsus selles hoolimata trahvide ähvardusel maskikandmise kohustuse. 

Dr Kukkela toob näiteks Soome, kus maski kandmine on soovituslik, mitte kohustuslik ja Rootsi, kus maski kandmine ei ole isegi mitte soovituslik, kuna sellise soovituse andmiseks puudub teaduslik alus. "Võttes arvesse, kui kardinaalselt erinevate otsusteni on jõutud samade teadusuuringute tõlgendamisel, tükib tahes-tahtmata pähe mõte, et sõjas on kõik meetodid, ka teaduse kasutamine, lubatud oma eesmärkide saavutamiseks," tõdeb arst. 

Ühtlasi kritiseerib Kukkela "enamuse poolt vaikides omaksvõetud" vaktsiinipassi süsteemi, mis diskrimineerib ligi poolt Eesti elanikkonda ja on löönud tavapärase elu uksed kinni nende ees, kes ei ole sundvaktsineerimise poliitikaga nõus.

Kukkela toob välja, et vaatamata või tänu piirangutele on nakatumise näitajad eelmise aastaga võrreldes tänavu suuremad. Rootsis, kus enamus nakkushaiguste leviku piiranguks rakendatud abinõudest on soovitusliku loomuga, on epidemoloogiline olukord sarnane Eestiga või isegi parem. 

"Nüüdseks teame ka juba, et vaktsineerimine ei väldi nakatumist ja haiguste edasikandumist, kõik valitsusepoolsed väited vaktsiinipasside vajalikkuse ja tõhususe kohta lähevad vastuollu reaalsusega," märgib kogenud arst.

"Ainuke õige lahendus on sundvaktsineerimise kohene peatamine ja vaktsiinipasside kasutamise lõpetamine. Maskikandmise kohustus kui põhjendamatu ja ebaefektiivne meetod nakkuse leviku piiramiseks tuleb lõpetada," kirjutab Kukkela.

Toimetas René Allik