Singapuri politsei autonoomne robot patrullib tänavatel, et tuvastada "sotsiaalselt ebasoovitavat käitumist" ja valvata koroonameetmete täitmist. Foto: Scanpix

Singapuri politsei alustas jälgimisrobotite ehk mehitamata jälgimissõidukite katsetamisega, et avastada suitsetavaid inimesi või neid, kes ei järgi sotsiaalse distantsi reegleid, vahendab The Guardian.

Singapuri politsei kavatseb juurutada mehitamata maismaasõidukeid "ebasoovitava sotsiaalse käitumise" tuvastamiseks ja rikkujate hoiatamiseks valjuhääldi abil. Ratastel sõiduk on varustatud seitsme kaameraga ja selle abil soovitakse selgitada välja suitsetamine keelatud aladel, jalgrataste valesti parkimine ning koroonapiirangute eiramine. 

Hiljutisel patrullil liikus robot "Xavier" elamukvartalisse ja peatus grupi vanemate inimeste juures, kes vaatasid malemängu. Robot teatas valjuhääldi kaudu, et inimesed hoiaksid meetrist vahemaad ja grupis ei oleks üle viie inimese. 

Paljud Singapuri elanikud protesteerivad sellise meetme vastu, mis riivab tugevalt privaatsust. Teiseks ei tea keegi, mida salvestatud andmetega tehakse. 

Valitsus kaitseb robotite kasutuselevõttu väitega, et roboti abil ei tuvastata rikkujate isikuid ega kehtestata neile ka karistusi ning roboteid on vaja selleks, et olla valmis tööjõu vähenemiseks, kui rahvastik vananeb. Roboteid arendava valitsusagentuuri töötaja Ong Ka Hing sõnas, et tööjõud on kahanemas ja robotid aitavad vähendada jalgsipatrullide arvu. 

Singapuris, kus elab 5,5 miljonit inimest, on politseil kasutada praegu 90 000 kaamerat ja seda arvu tahetakse aastaks 2030 kahekordistada. Lisaks on Singapuris kasutusele võetud ka näotuvastustarkvara. 

Toimetas René Allik