Duumaliige Vitali Milonov. Foto: Aleksandr Demiantšuk, TASS/Scanpix

Vene riigiduuma liige Vitali Milonov on esitanud ettepaneku kontrollida, kas vabamüürlaste loožid Venemaal järgivad seadust, mis piirab välismaiste ja rahvusvaheliste rühmituste poliitilist tegevust riigis.

"Pole saladus, et Vabamüürlaste Ordu on üks vanemaid ühiskondlikke ja poliitilisi organisatsioone maailmas," ütles Milonov.

Viidates avalikult saadaolevale informatsioonile tõi Milonov Vene peaprokurörile Juri Tšaikale läkitatud kirjas välja, et vabamüürlaste "peamine eesmärk on luua uus maailmakord ning globaalvalitsus, mis põhineb vabamüürluse põhimõtetel."

"Teisisõnu, see salapärane organisatsioon … on avalikult teatanud oma eesmärgist sekkuda meie demokraatlikesse protsessidesse," jätkas Milonov.

"Vabamüürlaste peamised loožid asuvad Prantsusmaal, Britannias ja Ühendriikides ning Vene vabamüürlased alluvad de jure oma kolleegidele välismaal."

Esimesed vabamüürlaste loožid asutati Venemaal 18. sajandil. Praegu on Vene suurloožil tuhandeid liikmeid ning suurmeister Andrei Bogdanov kandideeris aastal 2008. Venemaa presidendiks.

Ta lõpetas viimasena neljast kandidaadist, saagiks 1,3 protsenti häältest.

Eesti Vabade ja Tunnustatud Vabamüürlaste Suurlooži kohta võib nende kodulehe "hea külastaja" lugeda siit.

Loož kasvatab enda sõnul oma liikmetes muuhulgas sallivust ning nende põhimõtetes ei ole avaldatud seisukohtade valguses ühtegi saladust.