Foto: Scanpix

Ühendkuningriigis ilmnesid AztraZeneca ja Oxfordi ülikooli poolt arendatava Covid-19 vaktsiini AZD1222 ühel katsetuste osalisel arvatavad rasked kõrvalnähud. 

Viidatud avastuse tõttu pandi Ameerika Ühendriikides seisma vaktsiini suuremahulised, 30 000 osalejaga kolmanda järgu katsetused, vahendab Statnews.   

AztraZeneca, mis on üks Covid-19 vaktsiini arendusega kõige kaugemale jõudnud ravimiettevõtetest, kõneisik andis teada, et "ettevõtte tavaline jälgimisprotsess andis põhjuse peatada katsealuste vaktsineerimised ja vaadata üle ohutusandmed."

Järgnevas pressiteates osutas AstraZeneca, et katsetused peatati nende endi soovil. Hetkel ei ole teada, milliste kõrvalnähtudega on tegemist ja millal sündmus juhtus. Samas ühe "asjaga kursis oleva inimese" sõnul arvatakse, et katsealune paraneb.

Ravimiettevõtte kõneisiku sõnul on kastetuste peatamine "tavaline käitumisviis juhul kui mõnel katsealusel ilmnevad seletamatud haigusnähud, mille eesmärgiks on tagada katsetuste korrapärasus." Samuti lisas ta, et tegemist on ühe juhtumiga ja ettevõte üritab selle põhjustele jälile jõuda kiirendatud korras, et vaktsiinikatsetuste ajakava kannatada ei saaks.

Teise asjaga kursis oleva anonüümseks jääda sooviva allika sõnul mõjutab AstraZeneca katsetuste peatamine nii käimasolevaid ettevõtte teiste vaktsiinide katsetusi kui muude ravimiettevõtete Covid-19 vaktsiinikatsetusi.

Kolmanda järgu katsetuste faasis on hetkel üheksa vaktsiinikandidaati. AstraZeneca katsetused on teadaolevalt esimesed, mis on peatatud.

AstraZeneca alustas 3. järgu katsetustega Ameerika Ühendriikide 62-s keskuses alles augusti lõpus. 2/3 järgu ravimikatsetused on käimas veel Ühendkuningriigis, Brasiilias ja Lõuna-Aafrikas.

Juulikuus avaldatud AstraZeneca vaktsiini esimese-teise järgu katsetustel kannatasid tuhandest patsiendist 60 protsenti mingit laadi kõrvalnähtude käes. Kõik kõrvalnähud – palavik, peavalu, lihastevalu ja süstimiskoha reaktsioonid – olid kas kerge või keskmise raskusastmega. Kõik kõrvalnähud taandusid katsetusperioodi jooksul.

Eesti ostis Euroopa Liidu ühisprojekti raames augusti lõpus Eesti elanike vaktsineerimiseks ette 1 330 000 doosi Covid-19 vaktsiini. Itaalia tervishoiuministeeriumi kinnitusel hakkab üks AZD1222 vaktsiini doos maksma 2,5 eurot, mis tähendab, et Eesti annab ennetavalt AstraZenecale 3 325 000 euro suurusjärgus summa.

Septembris ilmus järjekordne teadusuuring, mis kinnitas taas, et odav ja aspiriini mõõdus kõrvalnähtudega malaariaravim hüdroksüklorokviin on tõhus ja turvaline Covid-19 ravim ning on tõenäoline, et see on tõhus kõigi inimeste jaoks juhul kui seda manustada haiguse varases staadiumis.

Toimetas Karol Kallas