Siseminister Andres Anvelt piiriehituse pressikonverentsil oma ministeeriumis läinud aasta 30. mail. Foto: Scanpix

Siseminister Andres Anvelti hinnangul kaitses Ungari peaminister Viktor Orbán piirile tara ehitades Euroopat migrantide eest ning tarade poolt on ka Eesti, kui on vaja oma riiki samamoodi kaitsta, vahendab ERR.ee.

Anvelt rääkis eelmisel nädalal ETV saates "Esimene stuudio", et need, kellel pole õigust saada rahvusvahelist kaitset, tuleb Euroopa Liidust ja Eestist eemal hoida.

Erinevalt Ungarist soovib Eesti Anvelti sõnutsi siiski "võtta osa ka solidaarsusest" ning on seetõttu "panustanud täpselt oma võimete järgi sellesse samasse solidaarsusesse."

Minister täpsustas, et "ka praegu me oleme öelnud seda, et me oleme valmis aastas vastu võtma 40 inimest. See on see, mida meie kohalikud omavalitsusest suudavad ka absorbeerida."

Breitbart tõi Anvelti seisukohti kajastades kontrastina esile, et samal ajal alustas oma Baltimaade tuuri paavst Franciscus, kes väitis Leedus peetud kõnes sisuliselt, et Baltimaade ajalugu kohustab seda hõredalt asustatud piirkonda avama oma uksed moslemitest migrantidele.

Läbi oma ajaloo oli "Leedu võimeline andma ulualust, vastu võtma ja aktsepteerima erinevaid etnilisi gruppe ja religioone," rõhutas Franciscus. "Ja kõik leidsid koha, et elada sellel maal – leedukad, tatarlased, poolakad, venelased, valgevenelased, ukrainlased, armeenlased."

Ning  "katoliiklased, õigeusklikud, protestandid, vanakatoliiklased, moslemid [ja] juudid elasid rahulikult koos kuni totalitaarsete ideoloogiate saabumiseni, mis, külvates vägivalda ja usalduse puudumist, õõnestasid seda võimet aktsepteerida ja harmoneerida erinevusi."

Külalislahkel Leedul tuleb nüüd rahvusvahelisele kogukonnale eeskujuks olla ja hakata "sillaks Ida- ja Lääne-Euroopa vahel," pani paavst ette.

Olukorrast liidus: Leedu toetab Poolat