Nemad teavad asju: riigi peaprokurör Lavly Perling ja kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu. Foto: Erik Prozes, Postimees/Scanpix

Riigikogu julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjonile prokuratuuri tööst ülevaate andnud peaprokurör Lavly Perlingu sõnul ei maksa jälitustegevuse ulatust üle hinnata. Ka riigikogu komisjoni esimees Ken-Marti Vaher kinnitas, et jälitustegevus on Eestis selgelt kontrolli all.

Perling lükkas ümber aeg-ajalt levivad kuuldused, nagu tehtaks jälitustoimingud Eestis massiliselt. “Jälitustegevus on võitluses raske ja organiseeritud kuritegevusega hädavajalik tööriist, kuid see peab alati olema seaduslik, põhjendatud ja kontrollitav. Samas ei tasu jälitustegevuse ulatust üle hinnata – seda kasutatakse jätkuvalt ühe kuriteo lahendamisel sajast ning suurema riivega lubasid annab Eestis kohus, mitte prokuratuur,” ütles Perling riigiprokuratuuri teatel.

Riigikogu julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni esimees Ken-Marti Vaher oli riigi peaprokuröri antud ülevaatega rahul.

“Saime kohtumiselt täiendava kinnituse, et prokuratuur täidab oma järelevalve rolli sisuliselt ja vastutustundlikult,” ütles Vaher. “Jälitustegevus on Eesti riigis selgelt kontrolli all – jätkuvalt rakendatakse seda vaid iga sajanda kuriteo puhul ehk alla ühe protsendis kriminaalasjades, millest enamuse moodustavad narko- ja muud organiseeritud kuriteod.”

Vaheri sõnul näitab statistika selgelt, et pole mingit tõenduslikku alust neil, kes aeg-ajalt hirmutavad ühiskonda väidetega liigse jälitustegevuse ja pealtkuulamise kohta.

Loe lähemalt siit ja siit.