EKRE esimees Martin Helme. Foto: Uued Uudised

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhatus otsustas eile vastu võtta Keskerakonna esimehe Jüri Ratase kutse alustada läbirääkimisi Keskerakonna, Isamaa ja EKRE valitsuse moodustamiseks. Ühtlasi sihitakse peaministrikohta.

Erakonna esimehe Martin Helme sõnul on erakond huvitatud valitsuse vahetamisest ning sellest, et uude valitsusse kuuluks ka EKRE, vahendab Uued Uudised.

„Meie erakond on selgelt kõige eestimeelsem erakond, kes tajub hästi Eesti inimeste probleeme. Juhatuses moodustati läbirääkimiste meeskond, kuhu kuuluvad veel Mart Helme ja Rene Kokk, kel mõlemal on valitsuses töötamise kogemus," ütles Helme pärast eilset juhatuse koosolekut.

Juhatus pani paika ka erakonna põhiseisukohad koalitsiooniläbirääkimistel:

Helme sõnul on number üks teema praegu inimeste toimetulek, hinnatõusu leevendamine, laste- ja peretoetuste tõstmine.

Teema number kaks on immigratsioon. „Eestis on käima läinud massiline sisseränne, meie rahvaarv kasvab 1% kuus. See ähvardab hävitada meie rahvusriigi," selgitas Helme.

Teema number kolm on riigikaitse. „Senine valitsus ei ole riigikaitsesse ühtegi uut võimekust tekitanud, meil on relvastust praegu vähem kui pool aastat tagasi."

Neljas teema on Helme sõnul rahvusriigi ja eesti keele kaitse. „Me tahame, et nii lasteaiad, koolid kui ka ülikoolid oleksid eestikeelsed."

Võimukõnelustel sihitakse ka peaministrikohta

Erakonna juhatus leidis ühtlasi, et on põhjendatud minna läbirääkimistele sooviga saada valitsuses peaministrikoht. „Need on asjad, mida me hakkame arutama Keskerakonna ja Isamaaga," ütles Helme ning lisas, et see on nende läbirääkimiste positsioon.

"Personaalia on väga keskne teema – see mängib rolli igasugustes koalitsioonides. Meie lähtepunkt on see, et eelmine valitsus läks laiali, sest toonane peaminister Jüri Ratas astus tagasi ja ütles, et ma ei saa enam olla peaminister," selgitas tolles valitsuses rahandusministri ametit pidanud Helme.

"Ja sellises olukorras tekib loogiline küsimus, kas ta nüüd ka saab ja tahab. Ma arvan, et tahab, aga meie vaatest ei pea see ilmtingimata nii minema," lisas Helme.

Toimetas Martin Vaher