Foto: Bigstockphoto

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond esitas Riigikogule eelnõu alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi ning käibemaksu langetamiseks, et vähendada elanikele ja ettevõtetele energiahindade järsust tõusust tekitatud hinnašokki, teavitab EKRE oma pressiteates. 

Vastavalt eelnõule vähendataks bensiini, diisli, gaasi ja kütteõlide aktsiisimäärasid Euroopa Liidu miinimumtasemele, samuti sätestataks käibemaksu soodusmääraks senise 9 protsendi asemel 5 protsenti. Ühtlasi lisataks soodusmääraga maksutatavate kaupade nimekirja aktsiisiga maksutatavad kütused.

"Eelnõu rakendamisel muutub Eestis oluliselt soodsamaks nii mootorkütus kui ka kodusoe ning vähenevad inimeste sundkulutused. Sellega paraneb inimeste toimetulek ja suhteline ostujõud. Aktsiiside ja käibemaksu langetamine leevendab oluliselt ettevõtete kulusid, eriti märkimisväärne on mõju tootmisettevõtetele," kommenteeris EKRE esimees Mart Helme.

"Maksulangetus aitab vähendada tööpuuduse suurenemist. Korraga toimuv sisendhindade hüppeline kasv ja samal ajal vähenev müügikäive tähendab ettevõtetele survet hoida kokku tööjõu arvelt, teisisõnu, tuleb asuda töötajaid koondama. Maksualandused aitavad säilitada töökohti. Paraneb ka Eesti ettevõtjate konkurentsivõime võrdluses peamiste kaubanduspartneritega," lisas Helme. 

Maksulangetuse mõju oleks ka regionaalne, kuna hõredalt asustatud piirkondades on kulud transpordile suuremad, ühtlasi oleks mõju ka maapiirkondades asuvatele tööstusele. 

Toimetas René Allik