EKRE meeleavaldus elektrihindade tõusu vastu 22. jaanuaril 2022. Foto: Illimar Toomet

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhatus nõuab, et valitsus peab viivitamatult sekkuma elektritungu ja astuma vajalikud sammud elektri hinna toomiseks tootmiskuluga põhjendatud tasemele. Valitsuse jätkuva tegevusetuse korral ähvardab EKRE kodanikuallumatuse ja massimeeleavaldusetega.

Avaldame EKRE juhatuse avalduse täismahus:

Valitsus peab otsustavalt sekkuma elektriturgu!

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on järjepidevalt seisnud Eesti energiasõltumatuse ja varustuskindluse eest. Valitsuses olles langetasime otsuseid, mis tagavad praegugi Eestile vajalikud tootmisvõimsused ning tegime hoolimata sotsiaaldemokraatide ja Reformierakonna teravast kriitikast suurinvesteeringuid energeetikasse. Nägime aasta eest ette saabuvat energiakriisi ja pakkusime opositsioonist ettepanekuid probleemide lahendamiseks. Korraldasime elektri hinna pöörase tõusu vastu suurmeeleavalduse avalikkuse mobiliseerimiseks. 

Kahjuks peame tõdema, et ei eelmine Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus ega praegune sotsiaaldemokraatide ja Isamaaga tehtud Kaja Kallase valitsus ole suutnud ega tahtnud astuda vajalikke samme meie inimestele ja ettevõtetele odava elektri tagamiseks. Selle asemel näeme, kuidas valitsus ja valitsusele kuuluvad monopolid on läinud ühiskonna vaeseks kurnamise teed ja korjavad elektriarvete kaudu eraisikutelt ja ettevõtetelt kokku enneolematult suurt raha. Tänase valitsuse sõnumid ning Eleringi ja Eesti Energia käitumine näitavad, et Kaja Kallase valitsus kas ei taha või ei suuda võtta midagi ette sotsiaalse ja majandusliku krahhi vältimiseks.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juhatus nõuab kategooriliselt, et valitsus peab viivitamatult astuma vajalikud sammud elektri hinna toomiseks tootmiskuluga põhjendatud tasemele. Valitsusel ei ole mõtet rääkida börsi toimimisest, kui hinnavahe Eesti ja Soome vahel on niinimetatud turul juba mitme tuhande kordne. Samuti ei ole mõtet rääkida tootmise puudujäägist, sest kergesti on võimalik tuvastada, et puudujääki ei ole või eksisteerib see monopolide poolt kunstlikult tekitatuna, et hinnaga manipuleerida.
Valitsuserakonnad, aga ennekõike peaminister Kaja Kallas, majandusminister Riina Sikkut, rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus ja ettevõtlusminister Kristjan Järvan vastutavad selle eest, et hoida Eestis ära massilist ettevõtete pankrotti, tööpuuduse kasvu ja kodudes surnuks külmumist. Kui tänane valitsus ei suuda viivitamatult elektri hinda alla tuua, puudub tal õigus jätkata. Hoovad hinna langetamiseks on olemas – lahkuda CO2 kaubandusüsteemist ja Nordpoolist või börsile jäädes müüa riigi sees elektrit börsivälise fikseeritud hinnaga.

Me ei saa praegust olukorda tegevusetult pealt vaadata. Valitsuse jätkuva tegevusetuse korral on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond valmis alustama kodanikuallumatuse ja massimeeleavaldusete korraldamist, et survestada rahvast vaesusesse tüürivat valitsust ametist tagasi astuma.

Toimetas Markus Järvi