Andrus Ansip ja Juhan Parts valitsuse pressikonverentsil 2011. aastal. Foto: Stanislav Moshkov, Denj za Dnjom/Scanpix

Riigile kuulunud lennufirmasse Estonian Air kümneid miljoneid maksumaksja raha pumbanud ministrid peavad võtma vastutuse ja poliitikast lahkuma, leiab Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon. Tollane peaminister ja majandusminister aga õigustavad tehtud otsuseid.

“Nagu Riigikontrolli auditist selgub, lasi valitsus üle 80 miljoni euro tuulde ilma igasuguse analüüsi ja mõistuspärase eesmärgita. Vähim, mis me teha saame, on nõuda asjaga seotud toonaste ministrite lahkumist poliitikast,” ütles EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme.

“Poliitiline vastutus ei tohi olla sõnakõlks. Me ei tohi leppida, et rahapõletajatest poliitikud teevad ette kivinäo ja õigustavad end jutuga õilsa eesmärgi nimel tegutsemisest. Ka riigikontrolör andis mõista, et paraku pole Estonian Air üksiknäide valitsuse otsustusprotsesside kvaliteedist.”

Helme sõnul ei tohi äärmuslikku võhiklikkust ja hoolimatust maksumaksja rahasse üles näidanud poliitikud pääseda karistuseta. “Neil pole mingit moraalset õigust jätkata oma tegevust poliitilistes struktuurides või riigiettevõtete nõukogudes.”

Riigikontrolli hinnangul tehti Estonian Airi asjus otsuseid kiirustades ja kümneid miljoneid kulutati tegelikult asjasse süvenemata.

Tollane peaminister ja praegune Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip, kelle juhtimisel otsustas valitsus Estonian Airile riigiabi anda, kaitseb tehtud otsuseid. “Valitsus lähtus otsustamisel riigi ja rahva huvidest,” ütles Ansip vankumatult.

Endine majandusminister Juhan Parts tunnistab, et vigu tehti, kuid väidab samuti, et valitsus toimis oma parema äranägemise järgi.

“Valitsuse laua peale toodi patsient, kes oli väga raskes seisus ja kaks doktorit, peaarst Ansip ja opereeriv arst Parts pidid tööle asuma. Öelda nüüd, et kõik need sammud olid 100-protsendiliselt riskivabad – seda me pole öelnud,” rääkis Parts Postimehe päevaintervjuus.