Siseminister Katri Raik. Foto: Scanpix

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ootab avalikku vabandust poliitikutelt, kes libauudisele tuginedes süüdistasid EKRE-t möödunud aasta lõpus välismaalaste ründamises.

“Kui läinud novembris paisati meediasse uudis nagu oleks EKRE liikmed, rukkilillemärk rinnas, loopinud Stroomi rannas mustanahalist naist ja tema koera kividega, olime erakonnas veendunud, et tegu on väljamõeldise ja laimuga. Nüüdseks on politsei uurimine kinnitanud, et meil oli õigus. Veelgi enam, on selgunud, et multikulti edendajad on politseile süüdimatult valetanud, et tekitada libauudist, mida avalikkuses võimendada ja mille abil rahvuslasi materdada,” ütles EKRE Riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.

“On selge, et kogu jutt paisati meediasse selge eesmärgiga panna inimesi häbenema oma immigratsioonivastasust ja sundida neid vaikima võttega, et kõik teie argumendid ei oma tähtsust, sest teie inimesed peksavad süütuid välismaalasi. Tegu oli laimukampaaniaga, mille tagant paistavad meie poliitiliste oponentide kõrvad.”

Näide ERRi kajastusest, mis kujutab endast otsest valeuudiste levitamist. Vasakul ekraanitõmmis ERRi portaalist, paremal ekraanitõmmis Postimehe veebist. Sarnaselt ERRiga levitas valeuudist ka Postimees (vt ekraanitõmmist altpoolt).

Helme sõnul ootab erakond selgitust ja vabandust kõigilt neilt poliitikutelt, kaasa arvatud kultuuriminister Indrek Saarelt ja siseminister Katri Raigilt, kes EKRE-t välismaalaste ründamises süüdistasid.

Siseminister Raik rääkis “rünnakust” mullu novembri lõpus kodanikupäeva aumärkide üleandmise galal.

“Just nendel hetkedel on jõudmas sotsiaalmeediast niiöelda suurde meediasse teade, et eile loobiti Stroomi rannas kividega naist, kes on välismaalane. Teda ja ta koera. Naine sai haiget, aga mitte selle võrra, et ta oleks läinud arsti juurde, koer sai natuke rohkem haiget. Inimest, kes läks meie Eestis, mida me armastame sellepärast, et siin on puhas loodus ja turvaline elada, koeraga jalutama ja ta sai kividega loobitud. Me oleme astunud ühest piirist üle. Seal lõpeb minu vabadus, kus teisel inimesel algab valus,” lausus Raik toona.

Helme sõnul on valitsuse liikmete ja meedia poolt väljamõeldiste kasutamine EKRE ründamiseks kasutamine vastuvõetamatu.

“Kui ministrid otsustavad vaikida, järeldame sellest, et libauudiste levitamine ja rahvuslike jõudude laimamine kuulub ametlikult praeguse valitsuse poliitilisse arsenali. Samuti loodan, et rahvas selle loo hästi meelde jätab, et inimesi ei oleks võimalik libauudiste ja infooperatsioonidega manipuleerida loobuma toetamast erakonda ja seisukohti, mida nad tegelikult toetavad,” ütles Helme.

Toimetas Varro Vooglaid

Postimees kirjutas kindlas kõneviisis “rünnakust” kui faktist. Ekraanitõmmis Postimehe veebist