Saksamaa konservatiivse partei Alternatiiv Saksamaale juht Alice Weidel ja maailmapoliitikas olulisele kohale tõusnud ettevõtja Elon Musk korraldavad ühismeedia X keskkonnas 9. jaanuaril avaliku vestluse.
Musk ja Weidel teatasid kolmandal jaanuaril, et neil on kavas korraldada 9. jaanuaril X-is avalik kõnekoosolek.
Üks maailma rikkamaid ja mõjukamaid inimesi Musk on mitu nädalat pidanud Euroopa Liidu ja Saksamaa poliitikute, bürokraatide ning aktivistidega sõnasõda teemal, et Saksamaa suudab kaosest päästa vaid Alternatiiv Saksamaale (AfD).
Muski ja Weideli virtuaalse kokkusaamise taustana võiks meenutada, et kosmoseettevõtja ja Donald Trumpi augustis toimunud vestlus osutus Ameerika Ühendriikide 2024. aasta presidendikampaania üheks olulisemaks meediasündmuseks, mida erinevates meediakanalites kuulas vähemalt üle saja miljoni inimese. Sellele lisaks sai kinnitust tõik, et korporatistlik elik niinimetatud "peavoolu"-meedia ei ole enam tähtis.
Lisaks arvas eelmise Euroopa Komisjoni ülemtsensor Thierry Breton toona, et tal on õigus piirata ameeriklaste sõnavabadust. Selle peale tekkis ulatuslik pahameelelaine.
Muski AfD-poolehoid võeti Saksamaa poliitikute poolt vastu valulikult. Seepeale on ühismeediaplatvormi X omanik visanud hoolega ise puid lõkkesse ja nimetanud muuhulgas sotsiaaldemokraadist kantslerit Olaf Scholzi "narriks" ning sotsiaaldemokraadist presidenti Frank-Walter Steinmeierit tema AfD-vaenulikkuse tõttu "demokraatiavastaseks türanniks".
Väljaandele Stern antud intervjuus arvas Scholz Muski väljaütlemiste kohta, et "sotsiaaldemokraatia pole ärimeestele kunagi meeldinud", ja "Saksamaal tehakse seda, mida soovivad riigi kodanikud, mitte ei kuulata miljardäride ekslikke avaldusi".
Saksamaa peavoolupoliitika pole väga kodanikusõbralik, suurem osa inimestest pole siiani üle saanud "saksa süüst" ja riigihaldus kujutab endast miljardäride huve esindava MTÜ-tööstuse ja ühispartei kõiges läbipõimunud koostööd. Riigi seniste valitsuste tegemistes oli väga suur sõnaõigus näiteks Bill Gatesil ja George ning Alexander Sorosel.
Weideli ja Muski intervjuu toimumise peale ei suutnud vaiki olla tänaseks endine liidutsensor Breton, kes seekord üritab ühismeedias hirmutada AfD juhti:
"Hea @alice_weidel,
Euroopa kodanikuna, kes on mures Euroopa Liidus (EL) lubatud süsteemsete platvormide kohase kasutamise pärast, mis peab rangelt järgima EL seaduseid (digiteenuste määrust; DSA), mis kaitseb kaitseb valimiste ajal EL demokraatlikke reegleid ebaseadusliku või väärkäitumise, on minu arvates oluline teile meelde tuletada, et:
1) vestluskaaslane pakub selle ettevõtmise ajal teile (210 miljoni jälgija näol) märkimisväärse ja väärtusliku eelise võistlejate ees;
2) teie vestluskaaslane peaks, taas, täitma kõiki kohustusi EL seaduste ees, eriti osutatud ettevõtmise ajal, nagu on ka avalikult ära märgitud võrreldavate olukordade puhul, nagu toimus möödunud suvel."
Postituse juures on ära märgitud lisaks Weidelile ja Muskile veel EPP parteipere juht Manfred Weber, Euroopa Parlamendi progressistide juht Iratxe García Pérez, Euroopa Parlamendi Rohelised ning Uueneva Euroopa Euroopa Parlamendi fraktsiooni eesistuja Valérie Hayer.
Weidel arvas erutsensori mõtteavalduse peale:
"Endine tsensuurikomissar Thierry Breton soovib ennetavate ähvardustega mõjutada minu vestlust Elon Muskiga. See on rünnak sõnavabaduse vastu. Euroopa Komisjon ei käitu demokraatlikult ja tsensuuriseadus DSA on häbiks Euroopale!"
Weideli ja Muski vestlus algab 9. jaanuaril Eesti aja järgi kell 20:00.
Toimetas Karol Kallas