Katarzyna Jachimowicz. Foto: Andrzej Babicz

Norras elav ja töötav poolatarist arst Katarzyna Jachimowicz vallandati töölt, kuna ta kuulas oma südametunnistuse häält ega nõustunud osalema sündimata laste tapmises abordi läbi.

23-aastase staažiga dr Jachimowicz, kes valdab vabalt norra keelt, töötas enam kui neli aastat eeskujulikult Sauheradi valla perekliinikus lepingu alusel, millega arst oli vabastatud kohustusest paigaldada emakasisest spiraali, millel võib olla aborteeriv toime, takistades loote kinnistumist emaka seinale ja tuues kaasa selle hukkumise.

Läinud aasta alguses jõustus aga Norras seadus, mis sisuliselt keelas perearstidel mistahes tööprotseduuridest keeldumise usu tõttu.

Telemarki maakonnas väljendasid vastuseisu neli arsti. Kolm neist lahkusid ülemuste survel töölt omal soovil. Dr Jachimowicz töötas edasi, kuid vallandati mullu detsembris. Ta ei ole oma valikut hetkekski kahetsenud ning on leidnud toetust Norra kristlike arstide ühenduse Norges Kristelige Legeforening poolt, kes on teda aidanud moraalselt, organisatoorselt ja rahaliselt – tasudes osaliselt ka kohtukulud tema võitluses muutmaks Norra seadusi.

Arst on vahepeal leidnud uue töökoha, kuid lisatud lingil on võimalus liituda petitsiooniga solidaarsuse avaldamiseks, endise töökoha taastamiseks ning nende arvukate arstide kaitseks, kes seisavad silmitsi sarnaste dilemmadega.

Ingliskeelne petitsioon allkirjastamiseks avaneb siit.