Üks Türgi presidenti solvanud piltidest. Foto: Geert Wildersi Facebooki lehekülg

Türgi president Tayyip Erdogan esitas Türgi võimudele kaebuse Hollandi parema maailmavaatega poliitiku Geert Wildersi vastu, keda Türgi riigijuht süüdistab sotsiaalmeedias enese solvamises.

Wilders on Euroopa üks tuntumaid parempoolseid poliitikuid ja viimase kümne aasta jooksul üks Hollandi sisserändearutelu suunajatest, vahendab Reuters.

Möödunud laupäeval postitas Wilders Facebooki karikatuuri Erdoganist, millele lisas kirjelduseks sõna "terrorist". Esmaspäeval lisas ta oma ajajoonele pildi uppuvast laevast, millel lehvis Türgi lipp. Sellele postitusele oli lisatud sõnum "Head aega @RTErdogan. Visake Türgi NATO-st välja".

Erdogani juristid andsid kaebuse Wildersi peale üle Ankara prokuröridele teisipäeval, mida põhjendati kaebuses väitega, et Türgi kohtutel on antud vallas jurisdiktsioon, kuna solvati Türgi presidenti.

Juristide sõnul ei saa Wildersi kommentaare vaadata kui sõnavabadust, sest Hollandi poliitik on rünnanud Erdogani "au, väärikust, mainet ja reputatsiooni".

Hollandi peaministri Mark Rutte sõnul on selline kohtuasi vastuvõetamatu.

"Mul on president Erdoganile sõnum ja see on väga lihtne. Hollandis me peame sõnavabadust üheks oma kõige kallimatest õigustest ja see õigus sisaldab karikatuure, sealhulgas poliitikute omi," teatas Rutte. 

Ankara on Hollandi Vabaduspartei juhi Wildersi vaadete ja poliitikate osas olnud kriitiline pikka aega. Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu nimetas pühapäeval Wildersit "luuserist rassistiks", kes üritab koguda toetust vaenu õhutamisega islami ja välismaalaste vastu.

"Euroopal on aeg peatada oma rikutud, fašismi-meelsed poliitikud," teatas Cavusoglu Twitteris.

Türgi Rahvusliku liikumise partei juht Devlet Bahceli, kes on Erdogani liitlane, väitis teisipäeval, et Wildersil on "tumedad sidemed" terroristlike organisatsioonidega.

"Vabaduspartei väärastunud juht on langenud nii madalale, et nimetab meie presidenti terroristiks. Ta on näidanud, kes on tõeline terrorist, fašist ja barbar," kuulutas Bahceli Türgi parlamendis parteikaaslastele.

Esmaspäeval utsitas Erdogan Türgi kodanike üles prohvet Muhamedi karikatuuride levitamise lubamise pärast boikoteerima Prantsusmaa kaupu. 

2011. aastal mõisteti Wilders õigeks vihakõne kohtuasjas, mille põhjuseks oli Wildersi esitatud väide, et islam on võrreldav natsismiga ja tema üleskutse Koraani keelustamiseks. Möödunud septembris mõisteti ta õigeks diskrimineerimise kohtuasjas, kuigi kohus leidis, et ta on solvanud marokolasi kui rahvust.

Toimetas Karol Kallas