Türgi president Tayyip Erdogan kohtumisel Euroopa Nõukogu presidendi Charles Micheliga. Brüssel 9.03.2020. Foto: Scanpix

Türgi president Tayyip Erdogan teatas pühapäeval AK partei liikmetele peetud kõnes, et riik on Euroopa Liidu ametlik kandidaatriik ja lahutamatu Euroopa osa.

"Me näeme ennast Euroopa lahutamatu osana. … Kuid see ei tähenda, et me alistuksime meie riigi ja rahva vastu suunatud rünnakutele, varjatud ebaõiglusele ja topeltstandarditele," kuulutas Erdogan parteile.

Türgi hiljutised nafta- ja gaasimaardlate uuringud Vahemere idaosas Kreeka ja Küprose territoriaalvetes on põhjustanud ohtralt vastuolusid viidatud riikide ning Euroopa Liiduga, vahendab uudisteagentuur Al Arabija.

Euroopa Liidu kõrge välisesindaja Josep Borrel teatas käesoleval kuul, et Türgi retoorika Küprose suunal pingestab EL-i ja Ankara sidemeid ja viimane peab mõistma, et selline käitumine "laiendab selle lahutatust" riikide ühendusest.

Türgi nafta- ja gaasiuuringud teiste riikide territoriaalvetes tulevad kõne alla ka detsembris toimuval EL-i riigijuhtide kohtumisel.

"Me ei usu, et meil oleks mõne riigi või institutsiooniga selliseid probleeme, mida ei saaks lahendada poliitika, dialoogi ja läbirääkimiste kaudu," väitis Erdogan.

Videosilla vahendusel esinenud Türgi president lisas, et EL peab pidama kinni oma lubadustest seoses sisserändajate küsimusega ja tegema Türgist Liidu täisliikme. Erdogan osutas 2016. aastal Türgi ja EL-i vahel sõlmitud leppele, millega riik lubas miljardite eurode ja türklaste viisavabaduse eest piirata sisserändajate pääsu Euroopasse.

Türgi teatas hiljuti, et pikendab oma uurimislaeva Oruc Reisi tegevust Vahemere idaosas 29. novembrini.

Toimetas Karol Kallas