SALK-i juht Tarmo Jüristo riigikogus. Foto: riigikogu/Erik Peinar

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) hinnangul kujutas Sihtasutuse Liberaalne Kodanik (SALK) tegevus viimaste riigikogu valimiste ajal endast keelatud annetust neljale erakonnale (sotsidele, Eesti 200-le, Kesk- ja Reformierakonnale) ning see tuleks nüüd tagastada. 

"Komisjon jõudis seisukohale, et arvestades meie kehtivat regulatsiooni, eelkõige erakonnaseaduses sätestatut, siis ikkagi tegemist on juriidilise isiku poolt antud teenusega erakondadele ja see teenus oli antud tasuta. Ehk siis tegemist on meie vaates ja seaduse mõttes keelatud annetusega," ütles ERJK juht Liisa Oviir pärast komisjoni korralist koosolekut ERR-ile.

Oviir lisas, et nüüd jätkab ERJK juriidilist tööd, et panna kogu keelatud annetuse sisu juriidilisse keelde, seejärel tuleb selgeks teha hinnamääratlus ning lõpuks pöördub komisjon erakondade poole ettekirjutustega keelatud annetuse tagastamiseks SALK-ile.

Samas ei osanud Oviir veel öelda, millal võiks selguda see, kui suure summa peaksid erakonnad SALK-ile kandma.

"See info, mis meile on antud ja mida me oleme kogunud oma uurimise näol, on see, et seda teenust said tasuta neli erakonda. Need on Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Erakond Eesti 200 ja Eesti Keskerakond," ütles Oviir.

Täpsemalt puudutab SALK-i osutatud teenus liberaalse maailmavaatega erakondade toetamist uuringute, nõustamise ja videoreklaamidega.

Isamaa ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ei ole Oviiri sõnul SALK-ilt sellist teenust saanud. "Kontakt nende erakondadega selles osas puudus. Nendega SALK-il olevat teadmist ei jagatud. Seega nende puhul ei ole võimalust seaduse mõttes rääkida keelatud annetusest," sõnas Oviir.

Toimetas Martin Vaher