Tootmine Foto: Bigstockphoto

Kui valitsus ei hakka tegutsema, siis haihtuvad ettevõtted ja nende maksumaksjatest töötajad, kes maksude maksmisega on riigikassat toitnud, kirjutavad ettevõtjad pöördumises valitsuse poole.

„Kadumisohus on terved tööstus- ja majandusharud," vahendab Postimees ettevõtjate pöördumist. „Kaduda võivad paljud elutähtsad tooted ja teenused – toiduainetest alustades ning ehitusmaterjalide ja kanalisatsiooniteenustega lõppedes."

Kuigi riik tõttas appi kodumajapidamistele ja Eesti inimestele, ja see on hea, ei ole ka ettevõtted midagi muud kui Eesti inimesed, kes tootavad kaupu ja teenuseid inimestele. „Riigikogu ja valitsus on jätnud Eesti majanduse, tööstusettevõtted, elektrihinna küsimuses külma kätte – ujuge või uppuge," tõdevad ettevõtjad. 

Ettevõtjad teevad valitsusele ettepaneku viia vähemalt kuueks kuuks elektrienergia maksud – aktsiis, taastuvenergiatasu ja ülekandetasu – nulli, kuni kõige raskemad ajad saavad mööda. Praeguste energiahindade juures ei ole Eesti tööstusel enam võimalik olla konkurentsivõimeline. 

„Vahendid elektrienergia hinna kompenseerimiseks on võimalik võtta riigile laekuvatest CO2 tasudest, mille hind on tõusnud üle 90 euro/t, samuti Eesti Energia ülisuurest kasumist," pakuvad ettevõtjad lahenduse meetme katmiseks. 

Euroopas on poliitikud loonud energiatoetuste võimaluse ja seda paljud riigid ka kasutavad, et oma tööstusi päästa. „Just siin peegeldub eriline ebaõiglus Eesti ettevõtluse jaoks. Ajal, kui naaberriikide sarnased ettevõtted saavad hüppeliselt kasvanud energiahindadega toimetulekuks oma riigilt massiivset tuge, peavad meie ettevõtted kogu selle energiahinnapaugu suruma oma toodete ja teenuste hindadesse, kaotades nii ka viimased eksporditurud," osutab pöördumine. „Me ei saa enam pealt vaadata, kuidas riigivõimu otsustamatus ja peataolek on majanduslikult hävitamas seda riiki, mida oleme 30 aastat edukalt ehitanud."

Toimetas René Allik